SKUD “Semberija” Bijeljina u prisustvu brojnih članova, prijatelja i saradnika obilježili su Vidovdan.
“Kada bismo mogli da biramo, voljeli bismo da ponovimo prethodnu godinu. Postavili smo tri nove koreografije, putovali smo, obišli smo Italiju, Bugarsku… pred nama je put u Španiju… Nabavili smo skupu nošnju, postavili mnogo novih koraka na scenu, obukli djecu, primili mnogo novih članova… Opšte je mišljenje da mladi ljudi nisu zainteresovani ni za folklor, ni za tradiciju bilo koje vrste. Međutim, svako ko ima to mišljenje, može doći u SKUD “Semberiju” da vidi da to uopšte nije tako. Naš primjer govori sasvim suprotno. Svake godine, u septembru i oktobru, imamo problem jer je, na našu radost, mnogo novih članova i mnogo zainteresovanih. Moramo da napomenemo da imamo i dječaka, sad više nego prethodnih godina. Uvijek nam je bio i problem za dječake i za momke. Međutim, sad je taj problem sve manje prisutan”, rekla je Branka Savčić, direktor SKUD-a “Semberija” i dodala:
“Ne smijemo zaboraviti veterane. Veterani su prije pet, šest godina bili jedno sjajno iznenađenje, a sad su nisu više iznenađenje i nisu više “probni balon”. Oni su sad jedan stabilan stub na kome stoji SKUD “Semberija” i računamo na njih, a to se moglo vidjeti i na našem godišnjem koncertu kada su se predstavili sa novom koreografijom”, istakla je Savčićka.
Željko Đukanović, šef Velikog narodnog orkestra SKUD-a Semberija je rekao da je veliki godišnji, tradicionalni, koncert SKUD-a bio mnogo drugačiji i kvalitetniji nego do sada.
“Ne mogu da kažem da prethodni koncerti nisu bili kvalitetni, ali mi uvijek gledamo da izađemo sa najjačim snagama, da izvedemo sve moguće kategorije društva, a ove godine smo, i na samom početku i na samom kraju dali jedan novi pečat sa raznim vizualnim efektima i sa raznim novim koreografijama. Dali smo nešto što publika do sada nije mogla da vidi na našim koncertima i mislim da ove godine možemo da se pohvalimo da smo stvarno uradili dobru stvar. Možemo da se pohvalimo da imamo skoro 500 članova. Od toga je veliki broj djece, kao i veliki broj rekreativaca ili veterana. Možemo da kažemo da imamo članove od sedam do sedamdeset sedam godina. Sve grupe nam rade dobro, ażurno, kvalitetno. Stvarno možemo da se pohvalimo da radimo što je u našoj moći moguće kvalitetno i da napredujemo ka tome”, rekao je Đukanović i najavio nekoliko velikih turneja i gostovanja u nastavku godine.
Ovogodišnji kum slave bila je firma SAS d.o.o Priboj, a njen predstavnik Nikola Gavrić istakao je da sa SKUD-om “Semberija” imaju saradnju koja traje preko deset godina i da je to SKUD koji na najbolji način kroz ples i pjesmu predstavlja Bijeljinu i njenu kulturu.
(bndan.com)