Žetva ječma u Semberiji privodi se kraju, uskoro počinje i žetva pšenice

Na imanjima širom Semberije ovih dana užurbano rade kombajneri, a žetva ječma privodi se kraju. Prema podacima Odjeljenja za poljoprivredu Gradske uprave Bijeljina, jesenas je ječmom zasijano oko 2.200 hektara.

Poljoprivredni proizvođači bilježe različite rezultate na parcelama. U zavisnosti od uslova proizvodnje, vremena sjetve i primijenjene agrotehnike, ratari bilježe prinose od četiri do osam tona po hektaru.

Nakon završetka žetve ječma, očekuje se i početak žetve pšenice, najzastupljenije ratarske kulture u Semberiji, koja je zasijana na više od 19.000 hektara.

Prema ocjenama stručnjaka, stanje usjeva je dobro, a ukoliko vremenske prilike ostanu povoljne do kraja žetve, očekuju se dobri prinosi i kvalitetno zrno.

Ipak, poljoprivrednike i dalje najviše brine otkupna cijena.

Iako je žetva pred vratima, proizvođači još nemaju informacije po kojoj cijeni će predati ovogodišnji rod, što dodatno stvara neizvjesnost u ratarskoj proizvodnji.

Dok kombajni skidaju prve otkose i privode kraju žetvu ječma, ratari se nadaju da će, osim dobrog roda, ove godine dobiti i fer otkupnu cijenu za svoj trud i ulaganje.

(Grad Bijeljina)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *