Aleksandar Đurđević:
“Kako je sve počelo?
Skupština grada Bijeljina je u martu 2021. godine amandmanima u budžet uvela subvencije za boravak djece u privatnim vrtićima. Skupština nakon toga svojom Odlukom utvrđuje da subvencija iznosi 10% od mjesečne cijene vrtića koju roditelj plaća.
Gradonačelnik je u kampanji za referendum 2023. godine predložio povećanje sa 10% na 20%, iako to povećanje nije bilo pokriveno budžetskim sredstvima. Ovo pominjem iz razloga što on sam proziva druge da su povećavali iznos subvencije u kampanji i da nije bilo pokriveno budžetskim okvirom, a to je učinio upravo on. Skupština je to naravno podržala i izglasala, jer je u korist roditelja.
U narednom periodu, zbog rasta cijena i sve većeg broja djece u privatnim predškolskim ustanovama, Skupština grada je u dva navrata povećavala iznos subvencije, prvo sa 20% na 30%, a onda i sa 30% na 40%. Paralelno s tim, usvajajući sve redovne budžete, Skupština grada je značajno dizala iznose koji su predviđeni za subvencije.
Posljednje povećanje usvojeno je 5. septembra 2024. godine, kao dopunska tačka dnevnog reda, nakon što je od 1. septembra došlo do poskupljenja u većini privatnih vrtića. Dakle, nisu povećavani procenti subvencije pa su zbog toga rasle cijene vrtića, kako se često može čuti, nego je podizanje subvencije bilo reakcija na povećanja cijena vrtića.
Koja odluka je trenutno na snazi?
Trenutno je na snazi odluka po kojoj grad subvencioniše 40% od mjesečne cijene boravka djece u privatnim vrtićima. Ukoliko je npr. cijena 380 KM, roditelj dobija 152 KM subvencije. Ova odluka ostaje na snazi sve dok Skupština ne usvoji novu odluku i dok ta nova odluka ne stupi na snagu. Nijedna odluka ne može važiti unazad, odnosno retroaktivno.
Budžetom za 2025. godinu je predviđeno 1.050.000 KM, a pronađena su i dodatna sredstva, tako da uz važeću odluku od 40% i postojeći budžetski okvir ne postoji ni jedan izgovor zašto grad nije isplatio ove subvencije u prvih par mjeseci 2025. godine.
Novi prijedlozi za subvencije u 2025. godini:
U toku 2025. godine, Gradska uprava je predložila da subvencija više ne bude u procentima, već u fiksnim iznosima: 120 KM za cjelodnevni, 100 KM za produženi i 60 KM za poludnevni boravak.
Iako je na inicijativu odbornika formirana radna grupa koja je pronašla dodatna sredstva u iznosu od 912.000 KM, prijedlog o fiksnim iznosima subvencija je ostao nepromijenjen. Ukupna raspoloživa sredstva time su povećana sa 1.050.000 KM na 1.962.000 KM.
Podnesen je i amandman kojim je traženo povećanje iznosa subvencije na 150 KM za cjelodnevni boravak, ali prijedlog nije usvojen. Gradonačelnik je potom povukao ovu tačku sa dnevnog reda Skupštine.
Problemi u isplati i finansijski kontekst koji se pominje:
Iako je odluka o subvenciji važeća, roditeljima subvencije nisu isplaćene u 2025. godini. Kao zvaničan razlog navodi se to što nije usvojen rebalans budžeta, ali podaci govore suprotno.
Prema izvještaju Odjeljenja za finansije, u 2024. godini samo Kabinet gradonačelnika potrošio je 1.666.097 KM, iako mu je budžetom bilo odobreno 256.000 KM – što je više od šest puta više od planiranog.
Posebno se izdvajaju sljedeće stavke: za reprezentaciju je potrošeno 95.982 KM (umjesto 30.000), za tekuće pomoći čak 653.097 KM (umjesto 35.000), a za Pantelinske dane i Zimski korzo 406.488 KM (umjesto 50.000). Ukupno prekoračenje budžetskih okvira na nivou svih potrošačkih jedinica iznosi 19,2 miliona KM, od čega 9,1 milion na lična primanja novozaposlenih radnika u GrU.
To pokazuje da novac postoji i da se neki troškovi finansiraju bez obzira na rebalans, dok se isplate subvencija roditeljima odlažu pod raznim izgovorima.
Zaključak:
Subvencije za boravak u vrtićima nisu privilegija, već pravo. Podrška roditeljima mora biti stabilna, pravedna i finansijski održiva. Političke odluke, inat pojedinca i selektivna potrošnja ne smiju biti prepreka ravnopravnosti sve djece. Borba se nastavlja i neće stati.”
(bndan.com)