Zajednice etažnih vlasnika imaju prava, ali i obaveze

Osnivanje zajednice etažnih vlasnika zakonska je obaveza

Na području Grada Bijeljina, prema evidenciji Odjeljenja za stambeno-komunalne poslove i zaštitu životne sredine, trenutno je registrovana 431 zajednica etažnih vlasnika. 

Kako je za “Semberske novine” pojasnio v.d. načelnika Odjeljenja, Milan Lazarević, Zakonom o održavanju zgrada, “regulisano je da, ukoliko se zajednica ne osnuje u roku od godinu dana, nadležni organ jedinice lokalne samouprave imenuje poslovno-sposobno fizičko lice, ili pravno lice, kao privremenog zastupnika etažnih vlasnika, odnosno, privremenog upravnika, sve dok se ZEV ne osnuje u skladu sa odredbama Zakona, ili dok sud u vanparničnom postupku ne imenuje privremenog upravnika”.

-Institut “privremenog upravnika” nije u cjelosti definisan Zakonom, tako da ga u praksi nismo primijenili. Moram da podsjetim građane, da je  Zakonom o održavanju zgrada, koji se odnosi na kaznene odredbe, regulisano da će se novčanom kaznom u iznosu od 300 do 3. 000 KM, kazniti za prekršaj etažni vlasnik, odnosno, korisnik posebnog dijela zgrade, ako zbog neopravdanih razloga izbjegava osnivanje zajednice”, kaže Lazarević. U cilju podrške zajednicama etažnih vlasnika, Lazarević podsjeća da Grad Bijeljina izdvaja određena sredstva za projekte  ZEV-a. 

-Grad daje pogodnosti zajednicama etažnih vlasnika u pogledu energetske efikasnosti, a cilj je smanjenje troškova za energiju optimizacijom potrošnje energije, čime se osigurava otplata investicije, ali i povećava komfor boravka u stambenom objektu, kao i smanjenje zagađenosti vazduha. Podsticajna sredstva/pomoć zajednicama etažnih vlasnika se dodjeljuju putem Javnog poziva. Ukupan iznos novčanih sredstava za implementaciju mjera poboljšanja energetske efikasnosti u stambenom sektoru, na početku izdvajaju sami građani (korisnici/aplikanti), a u skladu sa alociranim budžetom, Grad Bijeljina utvrđuje raspoloživa sredstva za provođenje Modela sufinansiranja mjera poboljšanja energetske efikasnosti u stambenom sektoru Grada. Učešće Grada Bijeljina u sufinansiranju po mjerama će se ograničiti na 30 odsto od ukupnog ulaganja, ali ne više od krajnjeg iznosa koji odredi Grad po jednom korisniku”, kaže Lazarević i podsjeća da je u 2023. godini objavljen Javni poziv za sufinansiranje ugradnje toplotnih pumpi.

-Sufinansirana je nabavka i ugradnja toplotne pumpe u dvije zajednice etažnih vlasnika u iznosu od 18. 000 KM, a u 2024. godini, podsticajna sredstva su odobrena za jednu zajednicu etažnih vlasnika. Takođe, Grad Bijeljina je objavio i Javni poziv za sufinansiranje uređenja dječijih igrališta pri objektima kolektivnog stanovanja, putem koga su podsticajna sredstva odobrena jednoj zajednici etažnih vlasnika. Novi Javni poziv koji se odnosi na sufinansiranje zamjene postojećeg sistema grijanja za upotrebu toplotne pumpe, biće objavljen u julu ove godine, a o uslovima za prijavu, građani će biti obavješteni putem internet stranice Grada Bijeljina, oglasne table Gradske uprave, kao i objavom u Službenom glasniku Grada Bijeljina. Takođe, u narednom periodu će ponovo biti objavljen i Javni poziv za sufinansiranje uređenja dječijih igrališta pri objektima kolektivnog stanovanja”, pojašnjava Lazarević.  Na pitanje o parking prostoru ispred zajednice etažnih vlasnika, Lazarević naglašava da, “ukoliko je parking ispred zgrade u privatnom vlasništvu, stanari mogu bez saglasnosti Grada postaviti odgovarajuću signalizaciju, kojom će obavijestiti i upozoravati vozače da se radi o parking prostoru u privatnom vlasništvu, gdje je parkiranje dozvoljeno isključivo vozilima stanara”. 

Uplata na račun ZEV-a, zakonska je obaveza

Prema riječima dugogodišnjeg vlasnika Agencije “Zev servis BN”, Ljubiše Boškovića, “stanari nerijetko smatraju da sve što se dešava izvan njihovog stana, ne treba da ih interesuje”, smatraju da o ulaznim vratima zgrade, stubištu, oštećenom krovu, uzurpiranom parkingu i slično, treba neko drugi da vodi računa, a zapravo, to samo dovodi do usložnjavanja problema”.

-Jedan od problema je i što stanari misle da ne trebaju da plaćaju ZEV, pogotovo ako ne žive u stanu. Međutim, kad se stanari dogovore da se eventualni problemi rješavaju, kvarovi otklanjaju, obaveze prema zajednici etažnih vlasnika redovno izmiruju, u tom slučaju je sve brzo i jednostavno rješivo”, kaže Bošković i dodaje da u Agenciji nastoje da sve nejasnoće i eventualne probleme, rješavaju u saradnji sa stanarima.

-Stanari  zgrada žele da imaju tzv automatsko otvaranje ulaznih vrata, video nadzor, rampe za parking, gdje je to prostorno moguće,  a tu su i popravke kvarova interfona, brava, popravka liftova i slično. O svemu se dogovaramo, a potom u prihvatljivim rokovima rješavamo sve što je potrebno. Ono što je izuzetno važno je da stanari stambenih zgrada shvate da je osnivanje zajednice etažnih vlasnika zakonska obaveza i predstavlja oblik organizovanja etažnih vlasnika radi lakšeg obavljanja poslova i upravljanja zgradom. Osnivanje ZEV-a nije komplikovano i mi smo tu da pomognemo”, kaže Bošković i na osnovu dosadašnjeg iskustva na terenu, kaže da “su veliki problem prazne zgrade, jer stanove kupuju ljudi iz inostranstva, tako da je teško imati skupštinsku većinu stanara, kako bi se donijele bitne odluke za funkcionisanje ZEV-a”.

-Smatram da je potrebno izvršiti dopune i izmjene Zakona o održavanju zgrada, samim tim i da se da sloboda Upravnom odboru ZEV-a da odlučuje bez skupštinske većine. Takođe, Zakon  je zastario, jer je donesen 2011. godine i zakonski minimum za plaćanje na račun zajednice etažnih vlasnika u iznosu od 0,20 KM/m2, nije više realan zbog stalnih poskupljenja”, kaže Bošković i dodaje da “je posljednjih godina sve zastupljenija ugradnja toplotnih pumpi u zgradama, što takođe nije definisano u Zakonu o održavanju zgrada, te je teško objasniti stanarima način korištenja i naplate potrošnje istih”. 

Kad postoji volja, tu je i rješenje

Da zajednica etažnih vlasnika može funkcionisati, kao da su stanari jedna višečlana porodica, potvrđuje ZEV “Filipa Višnjića 36”. Stambeni objekat sa dvije lamele, odnosno, oko 50 stanova,predstavlja jedan od lijepih primjera kako se razgovorom i dogovorom može sve rješiti i uljepšati životni prostor u zajednici. Predsjednik ZEV-a “Filip Višnjić 36” Miroslav Petrović, kaže da im je pored činjenice da uredno održavaju lift, ulaz u zgradu, parking prostor, da nemaju problema tokom grejne sezone, kao i sa krovnom konstrukciju, koju su svojevremeno rekonstruisali, bilo izuzetno važno da imaju prostor gdje će se okupljati stanari, družiti i roštiljati, ali i ono nabitnije, da imaju uređen prostor za druženje i igru djece iz zgrade.

-Imamo uređeno dječije igralište i to je prostor na koji smo veoma ponosni, jer djeca imaju svoj kutak. Ono što nas izuzetno raduje je činjenica da u našoj zgradi imamo oko 60 djece, što je najveće bogatstvo svih nas. Duh zajedništva u zgradi, posebno dolazi do izražaja u vrijeme praznika, jer cijela zgrada je uključena u praznične aktivnosti, a poseban akcenat je upravo na najmlađim stanarima”, kaže Petrović i dodaje da ovaj šestospratni objekat doživljavaju kao porodičnu kuću, u kojoj vlada zajedništvo i istinski duh složne porodice. Podsjećamo da je upravo ovaj ZEV prošle godine, kao jedan od najuređenijih, nagradila i Gradska uprava, a svakako da će aplicirati i na ovogodišnji Javni poziv.

(semberija.info)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *