Vodovod i kanalizacija Bijeljina: Zašto reaguju sigurnosni ventili bojlera tople vode

U ovom tekstu ćemo obraditi problem sa kojim se susreću korisnici koji u svojim objektima imaju bojlere tople vode, a koji se ogleda u reagovanju sigurnosnih ventila bojlera u vidu “curenja“ istih i u “čemu“ se ogleda “uloga“ AD “Vodovod i kanalizacija“ u toj problematici.

Šta je to sigurnosni ventil i čemu služi?
Sigurnosti ventil je, kao što mu samo ime kaže, sigurnosni element, koji ima ulogu da ne dozvoli da bojler za toplu vodu postane tzv. POSUDA POD PRITISKOM, dakle zaštitna uloga koja se ni na koji način ne smije ONEMOGUĆITI. Dakle, sigurnosni ventil je konstrukciono PODEŠEN da ne dozvoli povećanje pritiska u bojleru tople vode iznad određene vrijednosti (6 bara. 8 bara itd) u funkciji konstrukcione karakteristike bojlera (za koji radni pritisak je predviđen).

Zašto reaguje sigurnosni ventil bojlera?
Voda koja se nalazi u tečnoj fazi na pritiscima redovnog korištenja pri konstantnoj temperaturi je, praktično, nestišljiv fluid, dakle čak i pri značajnim povećanjima radnog pritiska ne mijenja zapreminu. Međutim, kod povišenja radne temperature, unošenjem toplote preko elektro grijača (ili na neki drugi način), mijenja zapreminu (kod zagrijavanja) povećava u tačno određenom odnosu na unijetu količinu toplote. U konstrukciji sigurnosnog ventila je postavljen ventil za sprečavanje povratnog toka vode (tzv. nepovratni ventil), koji treba da sprečava širenje zagrijane vode u tzv. hladnu stranu, odnosno dovodni vod, kod nepostojanja potrošnje tople vode. Ovo širenje vode uslijed zagrijavanja treba da se kompenzuje, te zato unutar bojlera treba da postoji i postoji tzv. gasni prostor, koji je stišljiv, i koji prihvata i kompenzuje širenje vode uslijed zagrijavanja. Problem novih bojlera, većine proizvođača, se sastoji u tome što ova zapremina NIJE DOVOLJNA da kompenzuje potrebno širenje vode kod zagrijavanja iste, te dolazi do nekontrolisanog povećanja pritiska i kada se postigne vrijednost podešenog pritiska reagovanja, sigurnosni ventil ispušta višak vode te tako ne dozvoljava da bojler postane POSUDA POD PRITISKOM.

Dakle, kada sigurnosni ventil reaguje i ispušta višak vode iz bojlera to je pouzdan znak da OBAVLJA FUNKCIJU zbog koje je i postavljen (kao i da je došlo do povišenja pritiska u bojleru iznad DOZVOLJENOG), a to je da štiti bojler da ne postane POSUDA POD PRITISKOM. 

Šta je rješenje u slučaju da reaguje sigurnosni ventil bojlera?
Distributer bojlera je ovu problematiku prepoznao, pa uz isporučene bojlere prilaže UPUTSTVO ZA INSTALIRANJE ELEKTRIČNOG BOJLERA u skladu sa Preporukom svih vodećih proizvođača bojlera i sigurnosnih ventila. Dakle u slučaju da Vam reaguje sigurnosni ventil u vidu ispuštanja viška vode iz bojlera, prvi korak je da provjerite DA LI JE Vaš bojler instaliran u skladu sa navedenom Preporukom (sastavni dio ovog teksta). U slučaju da nije, treba da obezbjedite da se uradi potrebna korekcija kako bi se faktičko stanje usaglasilo sa PREPORUČENIM, jer je to JEDINI NAČIN za dugoročno pouzdan i BEZBJEDAN rad Vašeg bojlera. Dakle kod pravilne instalacije bojlera za toplu vodu, NEOPHODNA je UGRADNJA ekspanzione posude za SANITARNU VODU (pozicija 6. Preporuke za instaliranje električnog bojlera), kao i sifona sa lijevkom za odvodnju (pozicija 8. Preporuke) koji treba da kod reagovanja sigurnosnog ventila evakuiše iscurelu vodu u kanalizacij.

Do izvođenja navedene aktivnosti u prethodnom pasusu može da pomogne i smanjenje temperature na koju se zagrijava voda u bojleru, na radnom termostatu, jer će se proporcionalno smanjenju temperature vode smanjiti i širenje zagrijane vode, ali napominjemo da je ovo privremeno rješenje.

NAPOMENA:
Vodomjeri tzv. “C“ klase u sebi imaju, na strani vodomjera prema potrošaču, ugrađen ventil za sprečavanje povratnog toka vode kroz vodomjer, kako bi na prvom mjestu zaštitio mehanizam vodomjera od povratnog toka vode iz bojlera, te da u njega ne dospije pregrijana voda ili vodena para koja će dovesti do oštećenja mehanizma vodomjera. Ovaj ventil ima istu funkciju kao i ventil za sprečavanje povratnog toka vode, te se dešava da, zbog povećane osjetljivosti, reaguje na širenje vode u bojleru prije nepovratnog ventila u sigurnosnom ventilu.

AD “Vodovod i kanalizacija“ je prepoznao ovaj problem, koji je došao do izražaja odmah po ugradnji vodomjera tzv. “C“ klase, te je o istom upoznao Investitore, pa čak jedno vrijeme i, na zahtjev vlasnika stanova, izlazio u “susret“ vađenjem ovih nepovratnih ventila iz vodomjera. Međutim, ovo nije tehnički korektan postupak, jer ne rješava problem, te je nakon PREPORUKE O INSTALIRANJU ELEKTRIČNOG BOJLERA i prestao sa ovom “praksom“. Naravno da smo o ovoj preporuci upoznali Investitore u Bijeljini, kao što smo okačili i ovu preporuku na sajt. Drugi razlog sa prestankom ove “prakse“ je uvođenje Standarda o zdravstvenoj bezbjednosti vode kako bi se podigla pouzdanost kvaliteta isporučene usluge vodosnabdijevanja korisnicima naših usluga.
Obzirom da su pojedini Investitori i dalje nastavili sa prethodnom praksom “da je AD “Vodovod i kanalizacija“ odgovoran“ za problem reagovanja sigurnosnih ventila bojlera, iz tog razloga je i dato ovo obrazloženje.

(Vodovod i kanalizacija)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *