Uvode se nove mjere – posebni prostori, zabrana prodaje vejpova mladima…

Ukupni direktni i indirektni troškovi u Republici Srpskoj zbog pušenja i izloženosti duvanskom dimu iznose oko 290 miliona KM na godišnjem nivou, a u proceduri su nove mjere i zabrane kako bi se zaštitilo zdravlje stanovništva, posebno mladih.

Poslanici Narodne skupštine RS raspravljaju danas o Nacrtu zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje.

Novine su zabrana prodaje i elektronskih cigareta maloljetnicima, takozvanih “vejpova” i “snusa” i stroga kontrola sprovođenja ovih mjera, zatim zabrana pušenja u zatvorenim javnim mjestima, te označavanje i zabrana reklamiranja duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje.

Neke od tih odredbi već postoje u drugim zakonima, ali su sada objedinjeni u jednom, dopunjeni i pooštreni.

Što se tiče zabrane pušenja u zatvorenim prostorima, propisano je da će pušenje biti dozvoljeno isključivo u posebno označenim prostorima, a koje su namjenski zatvoreni i fizički odvojeni od ostatka objekta i imaju posebnu ventilaciju.

Ministar zdravlja RS Alen Šeranić kazao je da je svrha ovog nacrta zakona u podizanju svijesti, promjeni ponašanja i praksi u vezi sa konzumacijom duvana, te ukazivanje na štetnosti.

“Svako ima pravo na čist vazduh, da se zaštiti od konzumacijen duvana, pravo na zdravu životnu sredinu… Ovo zakonsko rješenje smo posvetili zaštiti mladih i gledali kako definisati odredbe u tom smjeru. Mora se jasno sprovesti zabrana pušenja u zatvorenim javnim mjestima, sa akcentom na škole. Aktivnosti definisane zakonom se odnose i na reklamiranje, strogo sprovođenje zabrane prodaje mladima i aktivnosti upozorenja na štetnosti konzumacije. Tri su osnovna cilja – zaštita zdravlja i izlaganja stanovništa duvanskom dimu, zabrana prodaje mladima, te označavanje i reklamiranje duvanskih proizvoda”, kazao je ministar Šeranić.

On je iznio podataka da direktni troškovi konzumacije duvana u RS iznose 223 miliona KM , indirektni od obolijevanja 20 miliona KM, te mortalitetni koji dovode do smrti usljed izloženosti dimu ili konzumacije duvana 48 miliona KM.

“Dakle, Republika Srpska godišnje gubi 290 miliona KM”, istakao je Šeranić.

(mondo.ba)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *