Prošlo je nešto više od 100 dana kako je Željana Arsenović preuzela mandat na mjesto predsjednika Skupštine Grada Bijeljina.
Kako ste prihvaćeni, prvenstveno od kolega odbornika, s obzirom da ste prva žena koja rukovodi Skupštinom i koliko je uopšte teško biti žena na čelu Skupštine nakon što ste bili na čelu javne ustrove?
Prihvaćena sam i više nego korektno. Trudim se da ne dijelim ljude po bilo kom osnovu. To što sam prva žena na čelu Gradske skupštine vjerujem da je bilo zanimljivo prvih nekoliko dana. To svakako ostaje iza nas, ispred nas je posao i isključivo u skladu sa tim posmatram ovu svoju poziciju. Teško je biti na čelu bilo koje institucije ako ste neodgovorni i ako niste spremni na rad i na saradnju. Slobodno mogu reći da sam u nekom svom dosadašnjem radu imala određene postignute rezultate i vjerujem da je to donekli uticalo na odluku da se ja nađem na ovom mjestu.
Tokom prvih sjednica Skupštine mogla su se čuti dobacivanja od kolega iz skupštinskih redova. Vi tada niste reagovali na to?
Sada prvi put čujem za to. Ako nisam reagovala onda nisam ni znala. Ne znam kakva su, zaista, dobacivanja bila u pitanju. Ako ih je i bilo to više govori o onima koji su upućivali nego o onom koji je bio meta tih dobacivanja. Ponavljam da moja ruka ostaje ispržena svima koji misle dobro o ovom gradu i koji su spremni da učine nešto pozitivno za naše sugrađene.
Ono što moramo primijetiti, nakon dužeg vremena, jeste da je Gradonačelnik prisustvovao Skupštini. Znači li to da su se popravili odnosi između Skupštine i Gradonačelnika?
Izbori su završeni u oktobru, Skupština je konstituisana u decembru i sve što je bilo ranije ne bih komentarisala, jer nisam bila prisutna. Mislim da je sasvim normalno da Gradonačelnik prisustvuje sjednicama Skupštine. Prvo, ova Skupština crpi legitimitet iz broja glasova koji su njeni odbornici osvojili, a to znači da svi oni predstavljaju građane koji su ih birali. Isti slučaj je, naravno, i sa Gradonačelnikom. Drugo, postoji nešto što se zove i podjela odgovornosti. Gradska skupština, kao predstavnički organ odlučivanja, dužna je da donosi odluke, a Gradonačelnik, kao izvršni organ Vlasti, sprovodi lokalnu politiku u skladu sa odlukama Skupštine.
Kako ste do sada zadovoljni tom saradnjom?
Saradnja je korektna, ali ona uvijek može biti i bolja.
Šta je iz vašeg ugla potrebno gradu, odnosno šta je neophodno da se uradi?
Iz mog ugla je potrebno da gradski budžet bude stabilan, da se obaveze Grada izmiruju na vrijeme, a sa ljudske strane, da iskažemo uvažavanje i poštovanje jedni prema drugima.
Kao predsjednik Skupštine Grada Bijeljina, koji je vaš cilj? Za šta ćete se zalagati?
Na prvom mjestu, zalagaću se, prije svega, za korektne odnose u samoj Skupštini, a i među gradskim institucijama. Posljedično tome, iz tih korektnih odnosa cilj je postići i visoku efikasnost u radu same Skupštine, a i u radu svih drugih institucija.
I kako, za kraj, Vi vidite Grad Bijeljinu za četiri godine?
Bijeljinu vidim kao grad dobar za sve ljude koji žive u njemu, otvoren za sve ljude koji dolaze u njega i grad koji ostaje u lijepom sjećanju za sve one ljude koji idu iz njega. Da bismo to postigli, potrebno je da uložimo, zaista, dosta truda kako bi građani uspostavili povjerenje u rad gradskih institucija.
(Bijeljinske Dnevne Aktuelnosti)