“Komisija za koncesije Republike Srpske napravila je toliku štetu građanima i budžetu da neće moći da bude nadoknađena ni u narednih 50 godina”, poručio je ovo na današnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, poslanik PDP Slaviša Marković, ističući da je šteta prouzrokovana davanjem koncesija sumnjivim licima, što se danas vidi i kroz brojne sudske sporove.
“Navešću samo par primjera: ugrožen je rad i funkcionisanje Termoelektrane „Ugljevik“ zbog koncesije koju je Komisija dala prije 15 godina, a odšteni zahtjev od strane Sredarova iz „Komsar Enerdži“ danas se procijenjuje na oko 300 miliona KM. Do danas je uplaćeno oko 60 miliona, iako niko nije odgovorio na osnovu čega se plaćaju ti odštetni zahtjevi”, rekao je Marković i nastavio:
“Sa gospodinom Serdarovim smo već imali jedno loše iskustvo, kada je mu je Komisija za koncesije dala koncesiju za hidro centrale „Mrsovo“, gdje takođe nije ispoštovan koncesioni ugovor, a u međunremenu mu je Vlada Republike Srpske 2022. godine isplatila oko 67 miliona KM. Sa ovih 300 miliona ukupno, koliko očekuje iz HE „Ugljevik“, ovo lice ima oko 370 miliona KM da naplati od Republike Srpske”, navodi Marković.
Marković kaže da je neshvatljivo kako je Komisija za koncesije propustila da prati realizaciju koncensionog ugovora, jer je Serdarov imao obavezu da izgradi termoelektranu „Ugljevik tri“, a u momentu kada je Republika Srpska imala priliku da izađe iz tog koncensionog ugovora, Vlada je donijela aneks ugovora, umjesto da uđe u proceduru raskida.
“Umjesto da koncensiono polje Istok 2, koje je najbolje ležište rudnika uglja u Ugljeviku vrati u vlasništvo Republike Srpske, Vlada aneksom produžava koncesiju na 44 godine, izbjegavaju obavezu Serdarova o izgradnji TE „Ugljevik tri“ i pogoduju Serdarovu tako što mu Istok 2 daju i za kopanje i za komercijalne svrhe. Iznos količina uglja koji mu je dat je oko 20 miliona KM, što dodajemo na iznos od pomenutih 370 miliona KM. Može li Republika Srpska to da izdrži?”, pita Marković.
Podsjetio je da je Serdarov predsjedniku Republike Srpske poklonio automobil u vrijednosti od milion KM.
“Gdje to ima da se tako dijele toliko vrijedni pokloni? Ministar finansija u Vladi NJemačke je podnio ostavku samo zato što mu je jedna banka uplatila prenoćište na seminaru u vrijednosti od 150 eura. A kod nas se dijele auta od milion KM i nikome ništa”, kaže Marković i dodaje:
“Navešću još neke pogodnosti koje je ova Vlada dala gospodinu Serdarovu, pored produženja koncesije: povećanje snage termo elektrane suprotno Strategiji razvoja, odricanje prava na jednostrani raskid ugovora, nesmatano pribavljanje radnih licenci i upotrebnih dozvola koje su svakodnevno izdavane, bez obzira na rokove koje on nije ispoštovao kada su u pitanju koncesioni ugovori, produženje ugovora za izgradnju TE „Tri“… to su sve pogodnosti koje su, na štetu Republike Srpske, date samo jednom sumnjivom licu i ne mogu da shvatim da se MUP ni u jednom momentu nije uključio da proprati ove poslove”, poručio je Marković.
On se dotakao i pitanja „Vijadukta“, podsjećajući da zbog kamata prvobitni iznos od 107 miliona KM svakodnevno raste.
“Otvara se pitanje i solarnih elektrana, jer čim vlast nešto na brzinu radi, to bi trebao da bude znak i MUP-u da to ispita, jer je vrlo moguće da će u budućnosti ti poslovi predstavljati veliku štetu za Republiku Srpsku”, napominje Marković.
Ističe da firma koja je dobila ugovor da radi solarnu elektranu „Trebinje 1“ ima tri radnika, a da je promet te firme u 2024. godini bio 800 KM.
“Kako je moguće da takva firma dobije takav jedan projekat, a da Vlada Republike Srpske, odnosno Elektroprivreda, kažu da nisu zainteresovani za taj posao? Ovdje je izvedena klasična prevara: nije bilo javnog poziva, jer je Elektroprivreda dobila saglasnost da postavi solarnu elektranu, u jednom momentu predstavnici Elektroprivrede Republike Srpske daju izjavu da nisu trenutno u mogućnosti da je grade, a onda se pojavljuje zainteresovano „sumnjivo lice“, ulazi u postupak izgradnje pod pričom zajedničkog ulaganja, a nakon par mjeseci to lice, odnosno firma, preuzima većinski paket. Konkretno, u pitanju su neki Mađari i dolazimo do saznanja da je firma koja treba da radi projekat u vrijednosti od 100 miliona KM blokirana u Mađarskoj”, upozorava Marković.
Marković je naveo i da „Drvo-eksport“ iz Teslića kopa rudnik bez ekološke dozvole, što je nadležno ministarstvo zvanično blokiralo, ali oni i dalje kopaju bez sankcija. Na sve ovo, dodaje Marković, priprema se odštetni zahtjev od 158 miliona KM zbog koncesije za izgradnju solarne elektrane „Dubovnik“ u Krupi na Uni.
(Bijeljinske Dnevne Aktuelnosti)