Kao odbornik u Skupštini Grada Bijeljina, podnosim i pokrećem inicijativu prema Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske da, u skladu sa zakonom, dostavi inicijativu Vladi Republike Srpske za osnivanje Javne ustanove Srednja medicinska škola u Bijeljini kao samostalne obrazovne ustanove.
Javna ustanova Poljoprivredna škola u Bijeljini osnovana je 1950. godine premještanjem državne poljoprivredne škole iz Tuzle. To je bilo u skladu s privrednim karakteristikama ovog područja, s obzirom na to da je Semberija tradicionalno poljoprivredni kraj.
Od osnivanja do 1992. godine, škola je obrazovala učenike u oblastima poljoprivredne, veterinarske i prehrambene struke. Međutim, zbog značajne migracije stanovništva i povećanja broja stanovnika nakon 1992. godine, ukazala se potreba za uvođenjem zdravstvenih obrazovnih profila.
Tako su u okviru škole uvedena zanimanja kao što su medicinski, farmaceutski i fizioterapeutski tehničar, a povremeno i akušersko-ginekološki tehničar. U skladu s tim, škola 1996. godine mijenja naziv u JU Poljoprivredna i medicinska škola Bijeljina.
Prema posljednjem popisu stanovništva, na području sljedećih lokalnih zajednica živi:
- Bijeljina – 114.000 stanovnika
- Ugljevik – 16.538
- Lopare – 16.828
- Pelagićevo – 7.865
- Šamac – 19.041
- Donji Žabar – 4.043
Što ukupno iznosi 178.315 stanovnika, koji su u velikoj mjeri oslonjeni na zdravstveni sistem koji se bazira na radu JZU Bolnice „Sveti Vračevi“ Bijeljina i JZU Doma zdravlja Bijeljina, sa područnim ambulantama u Loparama i Ugljeviku.
Uprkos porastu stanovništva i stalnom rastu potreba za medicinskim kadrom, u okviru postojeće škole trenutno su u ovoj školskoj godini formirana svega tri odjeljenja opšteg medicinskog smjera i jedno odjeljenje farmaceutskih tehničara, što je nedovoljno u odnosu na potrebe javnih i privatnih zdravstvenih ustanova u regionu.
Zbog svega navedenog, smatramo da su se stekli svi uslovi za osnivanje samostalne Javne ustanove Srednja medicinska škola u Bijeljini, sa planiranih šest odjeljenja, u okviru kojih bi se obrazovali sljedeći zdravstveni profili:
- Opšti medicinski tehničar
- Fizioterapeutski tehničar
- Akušersko-ginekološka sestra
- Pedijatrijska sestra
- Laborantski tehničar
- Sanitarni tehničar
- Stomatološko-zubni tehničar
- Farmaceutski tehničar
Kao nastavna baza za ovu ustanovu služile bi dvije ključne zdravstvene institucije:
- JZU Bolnica „Sveti Vračevi“ Bijeljina, i
- JZU Dom zdravlja Bijeljina,
koje već posjeduju kadrovske, prostorne i tehničke kapacitete za realizaciju kvalitetne praktične nastave.
Osnivanjem samostalne medicinske škole u Bijeljini dobilo bi se:
- sistematski pristup obrazovanju srednjeg medicinskog kadra,
- veće mogućnosti upisa učenika u tražene zdravstvene smjerove,
- podrška zdravstvenom sistemu Republike Srpske u kadrovskom osnaživanju,
- zadržavanje mladih kadrova u regionu,
- podsticaj razvoju i privatnih i javnih zdravstvenih ustanova,
- otvaranje mogućnosti za regionalnu saradnju i razmjenu u oblasti medicinskog obrazovanja.
Vjerujem da je nakon više od sedam decenija rada postojeće ustanove došlo vrijeme za strukturalne promjene i da postoje svi uslovi za osnivanje samostalne JU Srednje medicniske šklole u Bijeljini izdvajanjem iz sadašnje JU Poljoprivredne i medicinske škole
S obzirom na značaj i aktuelnost ovog pitanja, molimo da Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske razmotri ovu inicijativu i u primjerenom roku dostavi svoj stav, kako bi se moglo pristupiti daljim aktivnostima na realizaciji ove ideje.
(bndan.com)