Pet magazin: Više od 500 vrsta ptica nestaće do kraja vijeka

Dok posljednji lepeti krila i zvuci pjesama ptica odjekuju nad šumama, močvarama i morskim liticama, naučnici upozoravaju: ako se hitno ne preduzmu odlučne mjere zaštite, više od 500 vrsta moglo bi da bude zauvijek izgubljeno u narednom vijeku.

Njihov nestanak bio bi tiha tragedija prirode, jer su ptice čuvari ravnoteže u prirodi, od kojih zavisi i sam opstanak čovjeka.

Gubitkom ptičijih vrsta poput atlantske čigre, grlice i velike droplje, u pitanje se dovode mnoge funkcije koje ptice obavljaju u prirodi – od kontrole štetočina do raspršivanja sjemena biljaka.

“Suočavamo se sa krizom izumiranja ptica kakvu moderna istorija još nije zabilježila”, istakla je dr Keri Stjuart sa Univerziteta u Redingu, glavna autorka studije objavljene u časopisu “Nature Ecology and Evolution”.

Dodala je da je više od 500 vrsta trostruko više nego što je nestalo u prethodnih 500 godina. 

“To je šokantan podatak koji ne smijemo ignorisati”, istakla je ona.

Analizom podataka za skoro 10.000 poznatih ptičjih vrsta i korišćenjem procjena Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN), naučnici su identifikovali glavne pokretače ovog izumiranja.

To su gubitak staništa usljed širenja i intenziviranja poljoprivrede, klimatske promjene, krivolov i uvođenje invazivnih vrsta. 

Ipak, čak i kada bi svi ovi uzroci odjednom prestali da djeluju, oko 250 vrsta bi i dalje izumrlo, jer se već nalaze na ivici opstanka.

Zbog toga autori studije naglašavaju da pasivna zaštita prirode više nije dovoljna.

“Mnogim vrstama je neophodna aktivna pomoć – programi oporavka poput uzgoja u zatočeništvu, obnavljanja staništa i ponovnog uvođenja u prirodu”, navodi Stjuartova.

Nada postoji

Primjere uspješnog oporavka ugroženih vrsta već imamo, navodi se u časopisu.

Kalifornijski kondor, najveća ptica Sjeverne Amerike, izumrla je u divljini 1987. godine – preživjelo je svega 22 primjerka u zatočeništvu.

Zahvaljujući pažljivom uzgoju i programima puštanja u prirodu, danas ih ima oko 350 u divljini.

U Velikoj Britaniji, močvarna ptica bukavac nestala je kao gnjezdarica još u 19. vijeku, kada su močvare isušene za potrebe poljoprivrede.

Nakon decenija obnove staništa, broj mužjaka je prošle godine dostigao 280 – najviše u posljednjih 200 godina.

“Zaustavljanje prijetnji nije dovoljno. Čak 250 do 350 vrsta će zahtijevati dodatne, ciljane mjere zaštite, ako želimo da ih spasemo u narednom vijeku”, upozorava koautorka studije profesorica Manuela Gonzales-Suarez.

Polovina broja svih vrsta ptica u opadanju

Podaci iz najnovijeg izvještaja “State of the World’s Birds” pokazuju da je gotovo 50 odsto svih ptičjih vrsta na svijetu u opadanju. 

Uzrok tome su i dalje isti – sječa šuma, uništavanje prirodnih resursa, klimatske promjene, nelegalni lov i uticaj invazivnih vrsta, prenosi RTCG.

“Ne postoji čarobno rješenje za krizu izumiranja. Zaštita prirodnih područja i smanjenje prijetnji jesu ključni koraci, ali neke vrste zahtijevaju mnogo više – intenzivne programe obnove, uključujući uzgoj, preseljenje populacija ili čak dodatno hranjenje”, ističe dr Stjuart Batčart, glavni naučnik iz organizacije “BirdLife International”.

(nezavisne.com)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *