Svako ko je kao dete imao psa razume koliko odrastanje uz psa može biti dragoceno iskustvo. Psi su nežni, umiljati i prijateljski nastrojeni, sve ono što su i deca. Bez obzira da li dete vodi psa u zamišljene avanture u dvorištu, nežno ga mazi ili ga hrani poslasticama, zajedničko odrastanje može imati dubok uticaj na detetov fizički i psihološki razvoj.
Evo nekoliko ključnih prednosti odrastanja sa psom:
- Stalno društvo i emocionalna podrška
Detinjstvo je puno izazova, od nesuglasica sa vršnjacima, do prelaska u novu školu ili suočavanja s razočaranjima. Psi mogu predstavljati stabilan oslonac u tim trenucima. Njihovo prisustvo pruža utehu, a deca u njima često pronalaze poverljivog saputnika. Maženje i grljenje psa dokazano smanjuje stres i pomaže u regulaciji emocija.
Pored emocionalne podrške, psi su često odlični partneri za igru bilo da je reč o klasičnim igrama poput donošenja lopte, žmurke, ili maštovitim avanturama koje dete osmisli. Takve interakcije jačaju kreativnost i vezu između deteta i psa.
- Podsticanje aktivnog načina života
Briga o psu prirodno podstiče decu da se više kreću. Šetnje, trčanje i igranje sa psom doprinose razvoju zdravih navika, jačanju mišića, kostiju i kardiovaskularnog sistema. Istraživanja su pokazala da deca koja imaju pse u proseku vežbaju jedanaest minuta dnevno više nego deca koja nemaju ljubimca što na mesečnom nivou čini značajnu razliku.
Za decu koja se teže motivišu na fizičku aktivnost, pas može biti savršen podsticaj da provode više vremena napolju.
- Razvijanje odgovornosti i empatije
Odrastanje s psom nudi deci priliku da nauče o odgovornosti i brizi za drugo živo biće. Davanje hrane i vode, šetnje i redovno četkanje psa pomažu detetu da razvije osećaj obaveze, a uz to i saosećanje. Starija deca, naročito, mogu aktivno učestvovati u svakodnevnoj nezi, čime dodatno razvijaju emocionalnu zrelost i samopouzdanje.
Važno je, međutim, da roditelji nadgledaju proces i podsećaju decu na obaveze dok ne postanu dovoljno zrela da ih samostalno preuzmu.
- Zdravstvene koristi
Studije su pokazale da bebe koje odrastaju uz kućne ljubimce ređe obolevaju tokom prve godine života. Izlaganje mikrobima koje pas unosi spolja može pozitivno uticati na razvoj imunog sistema. Takođe, deca koja odrastaju sa psima imaju smanjen rizik od alergija i astme.
- Viši nivo sreće i emocionalnog blagostanja
Interakcija sa psima stimuliše lučenje hormona sreće kao što su dopamin, oksitocin i serotonin dok istovremeno smanjuje nivo kortizola, hormona stresa. Osim naučnih dokaza, svakodnevna igra sa psom jednostavno donosi radost i vedrinu.
- Razvijanje socijalnih veština
Prisustvo psa može pomoći detetu da lakše komunicira s drugima. Psi često privlače pažnju i podstiču razgovor među decom, kao i između dece i odraslih. Deca koja imaju psa često lakše uspostavljaju kontakt s vršnjacima, razvijaju osećaj zajedništva i veštine timskog rada, što im može pomoći u socijalnim situacijama u školi i van nje.
- Razvoj rutine i discipline
Briga o psu zahteva redovnost, šetnje u određeno vreme, hranjenje, četkanje, čišćenje posude za vodu i slično. Uključivanjem deteta u ove aktivnosti, podstiče se stvaranje svakodnevne rutine i osećaj organizacije. To detetu može pomoći da stekne strukturu u svakodnevnim obavezama, što se prenosi i na druge aspekte života poput školskih zadataka ili lične higijene.
- Razvijanje osećaja sigurnosti
Prisustvo psa često doprinosi osećaju sigurnosti, posebno kod mlađe dece. Bilo da dete spava mirnije jer pas leži u njegovoj sobi, ili se oseća hrabrije pri izlasku napolje, psi često imaju ulogu “čuvara” u detetovoj percepciji. Taj osećaj zaštite može biti izuzetno važan tokom ranog razvoja i u fazama kada dete razvija samostalnost.
- Bolje emocionalno izražavanje
Deca koja odrastaju uz pse često nauče kako da bolje izražavaju emocije kako ljubav i nežnost, tako i tugu, frustraciju ili strah. Pas može biti “sigurno mesto” za izražavanje emocija, bez osude, što pomaže detetu da se emocionalno razvija i da bolje razume sopstvena osećanja.
- Razvijanje strpljenja i tolerancije
Psi ne reaguju uvek odmah na komande, ponekad su tvrdoglavi ili im je potrebno vreme da nauče nešto novo. Kroz interakciju sa psom, dete uči kako da bude strpljivo, da razume granice drugih bića i da ne odustaje lako. Ove osobine su dragocene i u drugim životnim situacijama, posebno kada dete počne da se suočava sa izazovima u školi i društvu.
(petmagazine.rs)