U centrima za mentalno zdravlje pri domovima zdravlja u ovoj godini obavljeno je oko 5.000 zdravstvenih usluga koje se odnose na djecu sa govornim i drugi poteškoćama u razvoju, a koje je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske počeo da finansira početkom ove godine. Budući da su djeca oslobođena plaćanja participacije i ove nove usluge u potpunosti finansira Fond.
Broj pregleda pokazuje da je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske prepoznao stvarne potrebe u praksi, jer je finansiranjem ovih usluga omogućeno da veliki broj djece dobije blagovremenu stručnu intervenciju koja im je sada znatno dostupnija i bliža mjestu stanovanja.
Riječ je o osam novih usluga iz oblasti audiologije, fonijatrije i defektologije kao i rehabilitacije slušanja i govora. Između ostalog to su vježbe slobodne verbalne komunikacije, terapija igrom ( funkcionalna, igra mašte, igra opažanja), vježbe slušanja govora muzičkim stimulacijama, ritmičko-govorne stimulacije, razvoj slušne lingvističke slike i dr. Nove usluge u fokus stavljaju ranu detekciju kako bi se pravovremeno moglo djelovati, jer raste broj djece sa poteškoćama u razvoju.
Pored ovih usluga, Fond je početkom ove godine, takođe, počeo da finansira i četiri nova skrininga u domovima zdravlja koje do sada nisu rađene, i to rano otkrivanje dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnog rizika, raka debelog crijeva i depresije. Finansiranjem usluge kojima se akcentuje prevencije i to kada, nažalost, raste broj oboljelih od malignih bolesti, hroničnih nezaraznih oboljenja i mentalnih poremećaja, pokazuje da je Fond prepoznao važnost institucionalne podrške i finansijskog podsticaja prevencije na primarnom nivou.
Fond je u svom radu u ovoj godini, osim prevencije, fokus stavio i na finansiranje novih složenijih usluga iz oblasti dijagnostike, pa je od aprila ove godine u Univerzitetkom kliničkom centru uvedeno devet novih usluga iz oblasti oftalmologije, nuklearne medicine i laboratorijske dijagnostike koje se pružaju na tercijarnom nivou zdravstvene zaštite ( UKC RS). Ove nove dijagnostičke usluge predstavljaju savremene metode liječenja i značajno je unaprijeđena dostupnost, jer su pacijenti ranije zbog navedenih usluga odlazili u privatne klinike koje nemaju ugovor sa FZO, pa čak i izvan RS, čime su bili izloženi i dodatnim troškovima ( posebno usluge iz oblasti oftalmogije).
Podsjećamo i da je u ovoj godini, omogućen i holter krvnog pritiska u domovima zdravlja koji su za to osobljeni, jer se ova usluga do sada isključivo radila u bolnicama. Značaj ove usluge na primarnom nivou zdravstvene zaštite ogleda se u tome što je osiguranicima omogućen brži i lakši pristup ovoj usluzi u mjestu stanovanja, dok su se istovremeno rasteretili bolnički kapaciteti.
Osim finansiranja novih usluga, Fond je u ovoj godini uveo nova prava iz oblasti medicinskih sredstava poput finansiranja invalidskih kolica za osiguranika sa cerebralnom paralizom koji su stariji od 18 godina, što ranije nije bio slučaj, kao i finansiranja aparata za mjerenje pritiska za slijepa lica. Isto tako, povećan je broj trakica za mjerenje šećera za oboljele od dijabetesa o trošku Fonda za trudnice i djecu do 18 godina – 1800 godišnje, umjesto dosadašnjih 1200.
Akcenat u ovoj godini stavljen je i na smanjenje roka trajanja odobravanja pojedinih medicinskih sredstava, poput koncentratora kiseonika sa 120 na 60 mjeseci, kao i računara opremljenog govornim softverom sa 84 na 60 mjeseci.
Značajna novina koja je, takođe, uvedena u ovoj godini je finansiranje antidekubitalnih medicinskih sredstava, kao što su dušeci i jastuci, preventivno, odnosno prije nastanka dekubitusa.
To se odnosi na pacijente sa komatoznim stanjima, kvadriplegijom, paraplegijom, rijetkim bolestima, teškim neuromišićnim oboljenjima, cerebralnom paralizom, kao i one u terminalnim fazama onkoloških oboljenja. Cilj ove mjere je ne samo poboljšanje kvaliteta života pacijenata, već i smanjenje dugoročnih zdravstvenih troškova zbog tretmana dekubitalnih rana, odnosno komplikacija.
Sve navedene aktivnosti pokazuju da Fond ne djeluje samo kao finansijska institucija, već kao partner u sistemu zdravstva koji prepoznaje stvarne potrebe osiguranika. U vremenu kada zdravstveni izazovi postaju sve složeniji, naš fokus ostaje isti – unapređenje dostupnosti, kvaliteta i pravovremenosti zdravstvene zaštite. Fond će i dalje nastaviti da ulaže u sistemsku podršku zdravstvenom sektoru, prepoznajući zdravlje kao jedan od temeljnih prioriteta društva.
(zdravstvo-srpske.org)