Danas je u Bijeljini održano predavanje na temu usluga personalne asistencije, čime će ovaj Bijeljina postati treći grad u Republici Srpskoj koji pruža ovu značajnu socijalnu podršku osobama sa invaliditetom.
Na predavanju su prisustvovali predstavnici Centra za socijalni rad Bijeljina, Udruženje žena sa invaliditetom „Impuls“ i Udruženje distrofičara regije Banjaluka i razgovarali o važnosti i praktičnoj primjeni personalne asistencije u svakodnevnom životu korisnika.
“Dosta posla je odrađeno. Udruženje žena sa invaliditetom “Impuls” je nekad u junu 2023. pokrenulo zagovaračku kampanju za rješavanje pitanja usluge personalne asistencije, jer je uočen problem da bez razvoja usluga na lokalnom nivou, osobe sa invaliditetom nemaju nikakva prava – znači u potpunosti su isključene iz svih društvenih zbivanja i zajednice. Na dobrom smo putu, nalazi se dosta izazova, prisutno je i nekih nepoznanica i straha od svih administrativnih barijera koje nas čekaju, ali ne sumnjam, s obzirom na zainteresovanost Centra za socijalni rad, s obzirom na obezbijeđeni budžet za pružanje usluge personalne asistencije, koji je osiguran u iznosu od 60.000 konvertibilnih maraka, da se pruža usluga na području Grada, da neće doći do realizacije ove usluge. Mi, kao Udruženje, jesmo pokrenuli kampanju i došlo je do usvajanja Odluke o proširenim pravima i ugradnje usluge personalne astencije u sistem socijalne zaštite i bez toga, zaista, nije se moglo ništa govoriti. Obezbijeđen je budžet, Centar za socijalni rad je nosilac te usluge zajedno sa organizacijom koja bude odabrana, odnosno koja bude zadovoljila sve zakonske uslove koje Ministarstvo zdravlje i socijalne zaštite nalaže. Mi, kao Udruženje smo zainteresovani za pružanje usluge, ali s obzirom na neke zakonske barijere, po načinu registracije našeg Udruženja, bojim se da ne možemo zadovoljiti uslove da bi pružili uslugu. Što ne mora značiti da nekad u budućnosti nećemo promijeniti sve statutarne odredbe, način registracije i da dođemo do rješenja Ministarstva zdrave i socijalne zaštite” koji nalaže da moramo imati da organizacija koja pruža usluge personalne nastaje”, objasnila je Tanja Milinković, izvršni direktor Udruženja žena sa invaliditetom “Impuls”.
Radovan Ristić, izvršni direktor Udruženja distrofičara regije Banjaluka izrazio je želju da se usluga personalne asistencije uvrsti u Zakon o socijalnoj zaštiti.
“Naše Udruženje osnovano je davne 1973. godine i ono na šta smo mi najviše ponosni su servisi podrške licima sa invaliditetom, koje radimo dvadeset godina u Banjaluci i tim povodom smo danas i ovdje, da podržimo naše kolege u Bijeljini. Personalna asistencija i prevoz lica sa invaliditetom su prva dva servisa podrške, koja su neophodna, na putu za postizanje samostalnog načina života za ovakva lica. Ovakva usluga već funckioniše u Banjaluci i Prijedoru, a grad Bijeljina je treća lokalna zajednica koja pokušava da pokrene ovu priču“, rekao je Ristić.
Mila Stojanović, rukovodilac Odjeljenja za socijalnu zaštitu, Centra za socijalni rad Bijeljina, izrazila je zahvalnost predstavniku Udruženja distrofičara regije Banjaluka, Radovanu Ristiću, napominjući da im je iskustvo prijedorčana i banjalučana bilo itekako dragocjeno prilikom pokretanja projekta o personalnoj asistenciji u gradu Bijeljina.
“Prošireno pravo o personalnoj asistenciji, obezbjedjuje se posredstvom Centra za socijalni rad, a finansira ga Grad Bijeljina. 8. maja ove godine, Centar za socijalni rad raspisao je konkurst za izbor pružaoca usluge personalne asistencije, a koji je otvoren do kraja ovog mjeseca. Cilj nam je zadovoljan korisnik, koji će uz našu asistenciju prevazići poteškoće u svakodnevnom životu“, rekla je Stojanovićka.
Usluga personalne asistencije biće važan korak ka smanjenju socijalne isključenosti, ali i doprinos razvoju inkluzivne zajednice koja prepoznaje potrebe svih svojih članova.