Nama su strateški najznačanije dionice, koje nas vode prema Srbiji. To je strategija Republike Srpske, njenih zvaničnika, prvenstveno predsjednika Milorada Dodika i mi, sa svoje strane smo, na neki način, dužni da tu strategiju i sprovodimo u djelo.
Poručio je to v.d. direktora Javnog preduzeća „Autoputevi Republike Srpske“ d.o.o. Banja Luka Nedeljko Ćorić u intervjuu za „Biznis klub“ ATV, dodavši da je „nacionalno najvažnija stvar da se kvalitetnom i modernom infrastrukturom povežemo sa Srbijom, da naše međusobne bratske odnose prati i infrastruktura“.
-Dok smo gradili auto-puteve, koji vode ka Federaciji BiH i Hrvatskoj, imali smo podršku međunarodne zajednice i njihovih finansijskih institucija. Kada smo krenuli da gradimo auto-puteve ka Srbiji, ta pomoć nam je uskraćena – istakao je Ćorić, rekavši da evropske banke nisu spremne da finansiraju auto-puteve, koji vode ka Srbiji, tako da te projekte „moramo da finansiramo sami i uz pomoć naših prijatelja“.
Ćorić je naglasio da se već uveliko radi na prvoj dionici budućeg auto-puta Beograd – Banja Luka, na pravcu od Rače do Bijeljine, te da bi u drugoj polovini sledeće godine tih 20 kilometara trebalo da bude pušteno u saobraćaj, uz novi integrisani granični prelaz između BiH i Srbije. Dalje, navodi Ćorić, ovih dana trebalo bi da bude potpisan sporazum o finansiranju izgradnje dionice od Bijeljine do Brčkog, duge 17 kilometara, koji će graditi ogranak kineske željezničke kompanije, sa sjedištem u Banjoj Luci, kao i domaće kompanije, kao podizvođači.
-Tom dionicom dolazimo do granice Brčko Distrikta, gdje nažalost stajemo, jer lokalne vlasti još nisu definisale trasu kroz teritoriju Distrikta, ali ni način izgradnje auto-puta kroz Brčko. Nudili smo neka rješenja, ali je ostalo da se oni međusobno dogovore i odluče o svemu tome i sigurno neće moći odugovlačiti s tim, biće pritiska od ljudi, koji žive u Distriktu, jer niko ne želi da ostanu „pusto ostrvo“ preko kojeg neće proći auto-put – siguran je Ćorić, koji je podsjetio da je ugovorena i dionica od Vukosavlja do Brčkog, te da se intenzivniji radovi na tom gradilištu očekuju u ovoj godini.
Na tom pravcu, podsjetio je on, ostalo je da se ugovori samo još dionica auto-puta na Koridoru Pet c, od Vukosavlja do Johovca, gdje bi se vezala na već izgrađeni auto-put „9. januar“ Banja Luka – Doboj. Prvobitno je, dodao je Ćorić, postojao interes Evropske investicione banke da finansijski podrži realizaciju ovog projekta, ali zbog određenih političkih razloga, promijenili su stav i suspendovali sve dalje aktivnosti. Prema Ćorićevim riječima, postoje određena interesovanja drugih investitora da realizuju taj projekat, čak i zainteresovani partneri, koji bi tu dionicu gradili pod koncesijom, tako da će Republika Srpska uskoro donijeti konačnu odluku o modelu izgradnje. Time bi, kazao je on, kompletna trasa auto-puta Beograd – Banja Luka bila ugovorena i u predviđenom roku izgrađena.
Ćorić je govorio i o aktivnostima na gradilištu druge dionice Koridora Pet c, takozvane Dobojske obilaznice, kao i o napretku radova na dionici auto-puta Banja Luka – Prijedor, koji gradi kineski partner, putem koncesije, a JP „Autoputevi Republike Srpske“, u saradnji sa drugim institucijama, radi na rješavanju imovinsko – pravnih poslova na kompletnoj trasi.
Na pitanje kada će građani Republike Srpske moći da putuju ka zemljama Evropske unije preko novog mosta u Gradišci, Ćorić je podsjetio da je Srpska, sa svoje strane, uradila sve što je bilo do nje kako bi taj putni pravac što prije bio u upotrebi. Most je, podsjetio je on, izgrađen prije tri godine, ostalo je da Hrvatska sa svoje strane izgradi novi granični prelaz i pristupnu saobraćajnicu. Za JP „Autoputevi Republike Srpske“ i Republiku Srpsku novi granični prelaz značiće mnogo, jer će smanjiti gužve na postojećim granicama, pojačaće frekvenciju saobraćaja na auto-putevima, ali će stvoriti i nove poslovne prilike u lokalnim zajednicama, koje gravitiraju i graničnom prelazu i auto-putu.
Ćorić je govorio i o pogodnostima, koje JP „Autoputevi Republike Srpske“ pripremaju za svoje korisnike, s posebnim naglaskom na uvezivanje sistema elektronske naplate putarine sa Srbijom. Sistem je uspješno prošao sve testne faze i, prema Ćorićevim riječima, svi korisnici ENP usluge iz Srpske uskoro će svoje TAG uređaje, putem mobilne aplikacije, moći uvezati sa Srbijom i nesmetano putovati, bez stajanja na naplatnim stanicama. On je podsjetio da korisnici iz Srpske jednim TAG-om već plaćaju putarinu u Srpskoj i FBiH, a poslije uvezivanja sa Srbijom, očekuje se povezivanje i sa sistemom u Hrvatskoj.
(bndan.com)