Nataša Cvijanović: Dobar program i kvalitetan kadar u predškolskom sistemu (video)

Republika Srpska ima dobar program i kvalitetan kadar u sistemu predškolskog vaspitanja i obrazovanja i sve izmjene zakona usmjerene su na njegovo unapređenje, izjavila je danas u Bijeljini pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno vaspitanje i obrazovanje Republike Srpske Nataša Cvijanović.

Cvijanovićeva je podsjetila da je prije dvije godine donesen unaprijeđen program predškolskog vaspitanja i obrazovanja zasnovan na aspektima razvoja, što je okosnica kvaliteta, te ocijenila da u obrazovanju potrebnog kadra Srpska ne zaostaje za zemljama u regionu i da ima dobre vaspitače koji se školuju na dva javna Univerziteta.

“S obzirom da imamo veliki broj predškolskih ustanova koje se otvaraju, imamo potrebu za dodatnim angažmanom vaspitača kojih nema na biroima, pa smo stvorili zakonsko rješenje da i profesori razredne nastave i stručni saradnici, psiholozi i predagozi, mogu biti angažovani, ali pod uslovom da u roku od dvije godine završe fakultet koji obrazuje vaspitače”, rekla je Cvijanovićeva.

Na prvoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, koja je održana u zgradi Gradske uprave u Bijeljini, Cvijanovićeva je kao novinu izdvojila poboljšane administrativne procedure.

“Skraćena je procedura za osnivanje predškolske ustanove, biće obavezno donošenje samo jednog, umjesto dosadašnja dva rješenja o ispunjenosti uslova, što je velika olakšica, a po pitanju polaganja stručnog ispita plaćaće se manje. Do sada se plaćalo 80 odsto od najniže plate u Republici, sada će to biti u rasponu od 30 do 60 odsto”, rekla je Cvijanovićeva novinarima.

Prema njenim riječima, što se tiče stručnog usavršavanja definisano je i jasnije razrađeno pitanje stručnog napredovanja, savjetnika, višeg savjetnika i dalje, a što se tiče vrednovanja, koje je do sada bilo vrlo malo definisano, sada je dodatno razrađeno i omogućiće lakše samovrednovanje predškolskih ustanova i spoljašnje vrednovanje od Republičkog pedagoškog zavoda.

Cvijanovićeva je navela da novi zakon predviđa da institucionalno predškolsko vaspitanje počinje od devet mjeseci, do sada je bilo od šest, jer je analizom utvrđeno da nema djece mlađe od tog uzrasta u vrtićima.

Podsjećajući da je sadašnji zakon u ovoj oblasti iz 2015. godine, ona je ocijenila da ima dosta novina kojima će predškolsko vaspitanje i obrazovanje biti unaprijeđeno.

Cvijanovićeva je istakla da se obuhvat djece u predškolskim ustanovama u Republici Srpskoj kontinuirano povećava i sada je 37,4 odsto, ili oko 18.000 djece koja su uključena u institucionalno vaspitanje i obrazovanje, a povećava se i broj predškolskih ustanova.

“Ipak, više od 4.000 djece u Republici Srpskoj je na čekanju za mjesto u vrtiću, iako veliki broj lokalnih zajednica investira i širi kapacitete vrtića, Vlada obezbjeđuje sredstva za izgradnju, a jedna od novina u zakonu je to da jedinica lokalne samouprave, Republika i Vlada mogu obezbijediti sredstva za izgradnju objekata predškolskih ustanova”, rekla je pomoćnik ministra.

Vlasnik Kluba za djecu “Zvončica” u Bijeljini Ivana Hadžistević rekla je novinarima da novi zakon daje mnogo bolje uslove za zapošljavanje kadra koji je u deficitu za vaspitače.

“Dugo smo u problemu sa kadrom i novi zakon će nam mnogo olakšati, a iz iskustva znamo da profesori razredne nastave, pedagozi i psiholozi mogu kvalitetno raditi kao vaspitači”, navela je ona.

Direktor javnog vrtića “Čika Jova Zmaj” u Bijeljini Slaviša Vujanović rekao je da je predškolsko vaspitanje i obrazovanje u Republici Srpskoj izuzetno kvalitetno, uključujući i inkluziju, ili rad sa djecom sa smetnjama u razvoju.

Nakon Bijeljine, javna rasprava sutra će biti održana u Istočnom Sarajevu i u četvrtak u Banjaluci.

(bndan.com / srna.rs)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *