Lokalni krizni centar Bijeljina: Pojavu zaraze spriječiti mjerama prevencije

Nakon što se na teritoriji nekoliko evropskih zemalja pojavila opasna zarazna bolest životinja – slinavka i šap, u Bijeljini je održan sastanak Lokalnog kriznog centra, na kojem je razmotrena aktuelna situacija i doneseni zaključci u pravcu provođenja mjera prevencije, s ciljem sprečavanja pojave bolesti na području Semberije.

Slinavka i šap su trenutno registrovani u mađarskoj regiji nedaleko od granice sa Slovačkom, a prethodno su slučajevi zaraze zabilježeni na teritoriji Turske i Njemačke.

Prethodni slučaj na području Bosne i Hercegovine registrovan je 1979. godine i od tada nisu zabilježeni novi, dok je na području Kosova i Metohije u opštini Štrpce bolest registrovana 1996. godine.

Prema podacima nadležnih veterinarskih službi, bolest na području Mađarske je potvrđena u objektu sa mliječnim govedima, koja su pokazala karakteristične kliničke simptome. Riječ je o bolesti papkara, na prvom mjestu goveda, ali se može pojaviti i kod drugih životinja sa blažim tokom bolesti.

Važno je naglasiti da se ova zarazna bolest širi sa velike udaljenosti, a može da se prenese i na čovjeka, jer se prilikom transporta virus brzo širi, zbog čega je Lokalni krizni centar usvojio prijedlog mjera koje je potrebno hitno sprovesti u narednom periodu, jer je Semberija već bila pogođena zarazom afričke kuge koja je uništila preko 40.000 svinja.

Slinavka i šap predstavljaju najrazornije bolesti kod papkara u svijetu i ogromna su prijetnja ekonomiji i opstanku stočnog fonda, a njihovo suzbijanje zahtijeva sprovođenje sveobuhvatnih mjera.

Na sastanku je istaknuto da je neophodno hitno donijeti krizni plan upravljanja situacijom u smislu preciziranja obaveza i nadležnosti u slučaju djelovanja, a nadležnim službama i farmerima je preporučeno sprovođenje biosigurnosnih mjera.

– Gradska uprava Grada Bijeljina sa nadležnim službama čini sve dodatne napore sa lokalnog nivoa, ali je potrebno da se u ovaj problem uključe nadležni organi BiH i Republike Srpske. Grad će u slučaju potrebe obezbijediti materijalno-tehnička sredstva, ali je prethodno potrebna saglasnost resornog ministarstva i drugih državnih organa, posebno u oblasti pojačanog nadzora, kontrole i uvoza stoke u BiH, te karantina i uzorkovanja životinja – bio je jasan gradonačelnik Ljubiša Petrović.

U cilju sprečavanja pojave ove zarazne bolesti, Veterinarska inspekcija će vršiti pojačan nadzor i kontrolu u okviru svoje nadležnosti, a u slučaju eventualne pojave bilo kakvih kliničkih simptoma koji upućuju na slinavku i šap, farmeri su dužni da hitno obavijeste veterinara, kako bi se omogućilo rano otkrivanje i pravovremeno djelovanje.

Inače, na osnovu podataka iz elektronske baze podataka Kancelarije za veterinarstvo, na području BiH postoji oko 64.000 obilježenih goveda i oko 21.000 svinja.

(Gradska uprava Grada Bijeljina)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *