Dolaskom proljeća za predškolce i njihove roditelje na vrata kucaju novi izazovi – vrijeme je za pripremu za upis u prvi razred osnovne škole. Većina roditelja se raduje novom velikom koraku njihovih mališana, ali ono što brine roditelje je da li je dijete zaista spremno za polazak u školu.
Jelena Tešić, logoped, LOGOcentar Bijeljina objasnila je šta je to što budući prvačići treba da znaju pred polazak u školu, šta se od njih očekuje, a šta ne.
„Najčešće pitanje koje muči roditelje je šta to moje dijete treba da zna pred polazak u školu, da li moje dijete može da sjedi i da sluša 45 minuta, da li je moje dijete u stvari spremno za polazak u školu i kakve rezultate će imati na procjeni za polazak u školu. Međutim, ono što uvijek govorim jeste da je najvažnija vještina za polazak djeteta u prvi razred zapravo samostalnosti, briga o sebi. Svako dijete pred polazak u školu bi trebalo samostalno da koristi toalet, samostalno da pere ruke, da se oblači i skida u skladu sa vremenskim uslovima, ali isto tako treba da zna samostalno i da obriše nos, da koristi ruku prilikom kihanja i kašlja“, kaže Jelena Tešić, logoped.
Ona ističe da pored gore navedenog, dijete treba vda vodi računa o svojim stvarima, da zna gdje ostavlja svoje sveske, kako ostavlja pribor, da zna u svakom trenutku gdje je njegova torba, da samostalno jede i koristi pribor za jelo.
Od budućih prvačića se takođe očekuje da znaju da pomognu drugarima, da komuniciraju sa djecom, čekaju svoj red, ali isto tako treba da znaju i da komuniciraju sa odraslima.
„Pri upisu djece u školu procjenjuje se njihova fizička, kognitivna i emocionalna zrelost za savladavanje školskih zadataka i izazova koji se pred njega stavljaju. Od njih se očekuje da znaju svoje ime i prezime, koliko imaju godina, zatim treba da znaju imena članova porodice, njihova zanimanja i mjesto gdje stanuju. To je mnogo važnije od onog da li dijete zna da čita i piše pred polazak u školu. On će to naučiti samim polazkom u školu“, rekla je logoped Jelena Tešić.
Roditelji često postavljaju pitanja da li dijete treba da zna da čita ili piše pred polazak u školu, međutim, to nije neophodno. Važno da dijete ima razvijenu finu motoriku i grafomotoriku.
„Veliki akcenat se stavlja na finu motoriku i grafomotoriku koji su ustvari preduslov za pisanje. Dijete pred polazak u školu treba da zna da koristiti makaze, da reže papir po liniji, da otkopčava i zakopčava dugmiće, da pravilno drži olovku, da povlači pravilno linije prema zadatom uzorku. Zatim, treba da se orijentiše na papiru, da zna da se piše sa lijeva na desno“, objašnjava Jelena Tešić, logoped.
Kada je riječ o govoru i jeziku djeteta koji polazi u školu, važno je da dijete artikuliše sve glasove maternjeg jezika pravilno. U tom uzrastu dijete aktivno koristi od 2500 do 3000 riječi, rečenice se sastoje od pet ili šest riječi koje su gramatički ispravne.
„Djeca u tom uzrastu već treba da znaju recitovati pjesmice, da pričaju priče po slikama, zatim da pričaju događaje, da prepričavaju priču koju su čuli. Kada je riječ o brojanju, mnogi roditelji govore kako njihova djeca znaju da broje do 200, ali najvažnije je da dijete od šest godina zna da broji do 20 i da broji unazad od 10 ka 0“, kaže Tešić.
Od šestogodišnjaka se takođe očekuje da razlikuju pojmove manje ili više, da znaju da poredaju predmete po veličini, da prepoznaju simbole brojeva, ali isto tako i da povezuju količinu sa brojem.
Takođe, dijete treba da zna da se orijentiše u prostoru, da zna šta je ispred, šta je iza, šta je lijevo, desno, gore, dole, u, na, pored.
„Roditelje najviše muči pitanje da li će njihovo dijete moći da sjedi i da sluša 45 minuta. Raspon pažnje šestogodišnjaka je od 12 do 30 minuta. U zavisnosti od aktivnosti djeca će povećavati raspon svoje pažnje koja se gradi postepeno“, ističe Tešić, te dodaje da je vrlo važno djeci govoriti o školi, o pozitivnim stranama školovanja, o novim drugarima, novoj učiteljici, igrama, izletima, kako bi mališani sa radošću prihvatili novo okruženje i nove aktivnosti. Značajno nam je da pamti pjesmice, da recituje pjesmice. Važno nam je, kada su u pitanju predvještine matematičke, veoma važno je da dijete zna da broji do 20. Ne mora da broji do 100, bitno je da broji do 20 unaprijed i unazad. Takođe, on treba već da poveže količinu sa određenim simbolom broja, treba već da zna dodati neke elemente u skup, oduzeti, razumije pojam dodati i oduzeti“, objasnila je Tešić.
Dijete pred polazak u školu već bi trebalo da zna da se orijentiše, da razlikuje pojmove naprijeded, nazad, pored, iza. Ukoliko dijete ima problem s izgovorom određenih glasova, svakako je potrebno potražiti stručnu pomoć logopeda.
„Obično je to par mjeseci. Dođu mi djeca koja pravilno ne izgovaraju od 8 do 10 glasova i oni očekuju da se to za 2 do 3 mjeseca do škole riješi, da dijete artikuliše sve glasove pravilno. Dijete što duže nepravilno izgovara glasove, to njemu već prelazi u naviku i to zahtjeva dužu korekciju. Zavisi od djeteta, neke glasove će prije da koriguje, manje će biti potrebno vremena, a za neke će biti potrebno duže vremena da koriguje. Svakako biće potrebno manje vremena, nego kod djece koja su starija. Nije samo bitan govor, veoma je važno sve ono što prethodi govoru – da li dijete razumije naloge, da li dijete ostvaruje kontakt očima, da li ima interakciju sa drugom djecom, kakva je njegova igra, da li on ima tu simboličku igru, da li se igra kobajagi igara, da se igra da je ljekar, učitelj… Veoma važno je da ima i motornu i verbalnu imitaciju. Sve to prethodi pojavi prve riječi“, rekla je Tešić.
U prvi razred upisuju se djeca koja do 1. septembra u tekućoj godini navršavaju šest godine i koja su psihofizički sposobna za praćenje i savladavanje vaspitno-obrazovnog programa u školi.
U prvi razred se upisuje i dijete starije od šest godina koje je zbog bolesti ili drugih razloga nije bilo upisano u školu. Zdravstvenu sposobnost djeteta pri upisu u prvi razred utvrđuje zdravstvena ustanova i o tome izdaje nalaz i mišljenje.
Komisiju za upis djece u prvi razred formira nadležni organ opštine, a čine je ljekar, pedagog i psiholog u školi, nastavnik razredne nastave u školi. Na traženje roditelja i na osnovu rješenja komisije u prvi razred mogu biti upisana i fizički i psihički razvijena djeca, koja do kraja tekuće kalendarske godine navršavaju šest godina. Rješenje komisije je konačno.
Bijeljinske Dnevne Aktuelnosti