INKLUZIVNI PROJEKAT ZA MLADE BIJELJINE
Projekat predstavlja inovativan umjetnički proces koji će voditi dramski pedagog i reditelj Dejan Janković, s ciljem osnaživanja mladih kroz pozorišne radionice, profesionalni kreativni proces i javni nastup.
Projekat polazi od ideje da pozorište može biti moćan alat za razvijanje empatije, samopouzdanja i kritičkog mišljenja, posebno kada se bavi savremenim društvenim izazovima, kao što je vršnjačko nasilje.
Baveći se iskustvima svojih vršnjaka suočenih sa zlostavljanjem od strane svojih vršnjaka zbog svoje autentičnosti i različitosti, projekat će omogućiti mladima da kroz kreativni proces artikulišu sopstvene doživljaje, strahove i nadanja, transformišući ih u scenski izraz.
Kroz interaktivne pozorišne radionice, učesnici će imati priliku da savladaju osnovne dramske tehnike, improvizaciju i analizu društvenih problema, dok će profesionalni pozorišni proces omogućiti stvaranje originalnog perfomansa koji reflektuje njihova iskustva i perspektive.
Završna faza projekta podrazumeva javni nastup pred lokalnom zajednicom, uz potencijalne moderirane razgovore sa publikom, pedagozima i psiholozima, kako bi se podstakla šira društvena diskusija o načinima prevencije vršnjačkog nasilja i važnosti međugeneracijskog dijaloga.
Projekat ima za cilj da mladima pruži siguran prostor za izražavanje, podstakne njihovu kreativnost i osnaži ih da postanu aktivni učesnici u društvenim promenama, dok lokalnoj zajednici pruža uvid u izazove s kojima se mladi suočavaju, pozivajući na inkluzivnost i bolje razumevanje njihovih potreba.
Rad na ovom projektu otvoriće novu mogućnost za razvoj društveno-angažovanog pozorišta u Bijeljini koje bi služilo kao platforma za važne društvene teme i podsticanje uticaja mladih u procesima promjene.
Time će umjetnost biti praktično upotrebljena kao sredstvo povezivanja i osnaživanja, omogućavajući mladima da pronađu svoj glas i doprinesu oblikovanju zajednice koja njeguje vrednosti tolerancije, prihvatanja i međusobne podrške.
Sve aktivnosti u radu sa djecom biće realizvane u prostorijama Centra za kulturu. Broj učesnika je ograničen. Radionice će trajati četiri mjeseca( raspored i termin održavanja biće naknadno dogovoren u zavisnosti od broja učesnika).
Pravo na učešće imaju svi zainteresovani učenici osnovnih i srednjih škola uzrasta od 11-18 godina.Rok za prijave je do 31. jula.
U prijavi je obavezno navesti: ime i prezime, starosnu dob, naziv škole i razred te kontakt telefon.
Prijave se mogu izvršiti elektonski, putem E-mail adrese centarkulturni@yahoo.com ili putem kontakt tel. 055 204-202
(bndan.com)