U ravnoj Semberi tačnije u Janji, počela je sadnja ranih sorti dinje. Sadnju je trebalo započeti i ranije, ali vremenski uslovi nisu dozvoljavali. Naš sagovornik je Mustafa Gradaščević, ugledni poljoprivrednik iz Janje.
“Danas sadimo dinju. To je ova da kažemo, ranija dinja. Mada ju je trebalo još prije iznijeti pod ove mini tunele kao što radimo sad, ali zbog nekih uslova zbog kiše koja je bila pređašnjih dana, nismo to mogli uraditi, pa evo to danas sadimo. Površina je negdje oko tri i po dunuma i ovo je prvi turnus, imamo još dva turnusa. Jedna je posijana, drugu treba da za nekih 10 do 15 dana sijemo… Tako da, imaćemo tri etape u toku godine na površini od nekih 15-ak dunuma sve ukupno kad sastavimo. Sjetva kao i prethodnih godine je veoma skupa, zahtjevna, traži puno izdvajanja, sredstava… Cijena kakva će biti šta će biti otom potom, a do tada nadati se da neće meteorološki uslovi da nas neće u tom smislu nešto oštetiti”, rekao je Gradaščević za Bijeljinske Dnevne Aktuelnosti.
Porodično se bave poljoprivredom već godinama i to smatraju velikom prednošću.
“To nam je na neki način prednost, jer mnogo domaćinstava u Semberiji odustaje od povrtarske proizvodnje, jer nemaju dovoljno radne snage. Danas u Semberiji skoro da se ne može naći radna snaga, pogotovo za rad u poljoprivredi. Dnevnice idu i do sto maraka, međutim, ne možete naći radnika Ono što je naša prednost, prednost moje porodice je da mi radimo porodično, da nam zasad ne trebaju radnici, ima nas četvorica braće i otac je s nama tu i uspjevamo, radimo sopstvenim snagama”, istakao je Gradaščević i nastavio:
“Generalno, povrće s našeg gazdinstva ide većinom za Sarajevo, to je već siguran kupac, godinama radimo sa tim ljudima. Imali smo ekstra kvalitet što se tiče i dinje i uopšte povrća, tako da na to zahtjevno, probirljivo sarajevsko tržište naša roba dospijeva. Kod nas je velika nepoznanica što se tiče poljoprivredne proizvodnje je da mi nikad ne znamo cijenu nijednog poljoprivrednog proizvoda. Mo ti, kako bi se reklo, napamet sijemo, radimo, a kakva će cijena biti vidjećemo, zavisi od ponude i potražnje. Moram naglasiti da zadnje dvije godine, cijena povrća rapidno raste, a jedan razlog je zbog nedostatka radne snaga, drugi razlog su skuplji inputi koje imamo svake godine u poljoprivredi od nafte, sjemena, đubriva, zaštite itd. Tako da ja se nadam i ja mislim da cijena neće biti kao prethodnih godinu, nego da će čak biti i veća. Ne samo dinje i, generalno, lubence i dinje nego svog povrća, jer kažemo opet, inputi su, u odnosu na prethodnu godinu, daleko veći”, kaže Gradaščević.
Krompir je posijan davno i već je nikao, kukuruz je posijan i niče, a pšenica je već u fazi lista zastavičara. U planu je sadnja kupusa, konzumne paprike…
(Bijeljinske Dnevne Aktuelnosti)