Jugoslovenski revolucionar hrvatskog porijekla Josip Broz Tito bio je doživotni predsjednik SFRJ i Saveza komunista Jugoslavije, koji je neograničenom ličnom vlašću upravljao Jugoslavijom 35 godina, sve do svoje smrti 4. maja 1980.godine.
U bivšoj SFRJ je na današnji dan, 25. maja, kao dan Titovog rođenja proslavljan je Dan mladosti.
Na svečanoj ceremoniji na stadionu u Beogradu hiljade djece i mladih igralo je, slaveći dan Titovog rođenja i uzvikujući: „Mi smo Titovi, Tito je naš“, a Titu bi na toj ceremoniji, uz rođendanske čestitke, bila predata Štafeta mladosti, koju su mjesec i po prije 25. maja nosili mladi ljudi širom cijele Jugoslavije.
Prva Štafeta mladosti je 1945. godine krenula iz Kumrovca, Titovog rodnog mjesta, a svake naredne godine kretala bi iz nekog drugog grada, iz druge jugoslavenske republike. Štafeta je nošena nekoliko mjeseci i svakome ko bi imao priliku da je nosi ili preda Titu to je predstavljalo veliku čast, a simbolizirala je međusobnu povezanost građana i raznih krajeva Jugoslavije, te povezanost svih njih zajedno s drugom Titom, kao posljednjim primateljem Štafete.
Nošenje štafete trajalo je pune 42 godine, do 1987. godine. Posle Titove smrti, štafetu su primali predsednici tadašnjeg Saveza socijalističke omladine Jugoslavije.
Sama ideja potekla je 1945. od omladine Kragujevca, čije je Odeljenje za sport i fiskulturu osmislilo masovna omladinska štafetna trčanja širom Jugoslavije.
Prvu štafetu Titu je predao Mika Tripalo, tadašnji predsednik CK Narodne omladine Jugoslavije.
Titov rođendan je, ustvari, bio 7. maja (1892.), ali je 25. maj proglašen njegovim rođendanom nakon što je preživio Desant na Drvar, jedan od najžeščih njemačkih napada na jugoslavenske partizanske odbrambene jedinice u Drugom svjetskom ratu, koji je počeo 25. maja 1944. godine. Na Titovu inicijativu od 1957. godine taj dan se počeo proslavljati i kao Dan mladosti.
– Iako se ovaj dan obilježava kao moj rođendan, mislim da bi mu trebalo dati drugo ime – Dan naše mladosti, dan sporta, dan mlade generacije i njenog daljeg duhovnog i fizičkog razvitka, a mi stariji uključit ćemo se u to – rekao je tada Tito.
Ni danas, 45 godina posle Titove smrti, u nekim gradovima regiona sećanje na taj praznik, a i njegovo obeležavanje, nije prestalo.
I ove godine će, tradicionalno, Titov grob u “Kući cveća” u Beogradu posetiti veliki broj njegovih poštovalaca iz regiona.
(bndan.com)