Centar za pružanje besplatne pravne pomoći u Bijeljini 15 godina pruža podršku građanima

Centar za pružanje besplatne pravne pomoći Banja Luka, osnovala je Vlada Republike Srpske, u okviru Ministarstva pravde Republike Srpske. Kancelarija u Bijeljini počela je sa radom 2010. godine, a o njihovom načinu rada i uspješnosti rješavanja sporova, razgovarali smo sa Brankicom Lazarević, v.d. pomoćnikom direktora.

-Rad Centra za pružanje besplatne pravne pomoći regulisan je Zakonom o ostvarivanju prava na besplatnu pravnu pomoć Republike Srpske. Centar je organizovan tako da pokriva područje cijele Republike Srpske, na način da svaka Kancelarija pokriva područje jednog Okružnog suda, te tako postoji pet kancelarija i to u Banja Luci, Istočnom Sarajevu, Doboju, Trebinju i Bijeljini. Nadalje, Zakonom su regulisane dvije vrste pravne pomoći. Jedna se ogleda u davanju opštih informacija o pravima i obavezama, davanju pravnih savjeta, sačinjavanju pismena, i druga vrsta, koja se ogleda u sačinjavanju tužbi i zastupanju na sudu“, navodi za „Semberske novine“ Lazarevićeva, te dalje pojašnjava da za prvu vrstu pravne pomoći Centru se mogu obratiti svi građani, nevezano za njihov imovinski status, dok za drugu vrstu, koja se odnosi na sačinjavanje tužbi i zastupanje na sudu, tu stranke moraju ispuniti uslove propisane Zakonom, a koje se odnose na finansijski kriterijum, kriterijum ličnog svojstva i kriterijum opravdanosti vođenja postupka.

-Stranke podnose zahtjev i prilažu potrebnu dokumentaciju, koja je propisana Zakonom o ostvarivanju prava na besplatnu pravnu pomoć Republike Srpske, a o kojoj dokumentaciji svaka stranka bude informisana u našoj Kancelariji, nakon čega se provodi upravni postupak i u roku od 15 dana odlučuje rješenjem – da li stranka ispunjava uslove. Pored finansijskog kriterijuma obavezni smo stranku podučiti o eventualnim troškovima postupka, te ukoliko ispunjava sve uslove, stranci se odobrava besplatna pravna pomoć, do pravosnažnog okončanja postupka“, pojasnila je Brankica Lazarević.

Budući da ova Kancelarija zaprima veliki broj zahtjeva, kako osnovanih, tako i neosnovanih, Brankica Lazarević nam detaljno objašnjava proceduru i nužne uslove za ostvarivanje prava na besplatnu pravnu pomoć.

-Ukoliko se iz priložene dokumentacije dokaza i činjenica, na kojima se zahtjev zasniva, može zaključiti da je takav zahtjev neosnovan ili ako je riječ o neopravdanom vođenju postupka, kada je podnosilac zahtjeva u očiglednom nesrazmjeru sa stvarnim izgledom na uspjeh, kao i kada želi da vodi postupak radi postizanja svrhe koja je u suprotnosti sa načelima poštenja i morala, u tim slučajevima smatra se da je zahtjev neosnovan i besplatna pravna pomoć se ne odobrava.

Besplatnu pravnu pomoć u smislu zastupanja pred sudom mogu dobiti lica lošeg imovinskog stanja koja prema svom stanju i stanju  članova domaćinstva, nisu u mogućnosti da plate punomoćnika. Prihod porodičnog domaćinstva ne može preći iznos prosječne neto plate ostvarene u RS, u prethodnoj fiskalnoj godini, kao i lica koja ispunjavaju uslove po osnovu ličnog svojstva, a koja se odnose na djecu u postupku ostvarivanja prava na zakonsko izdržavanje, djeca bez roditeljskog staranja, korisnici novčane pomoći, žrtve nasilja u porodici i tako dalje“, rekla je Brankica Lazarević.

Ona je dalje detaljno pojasnila da Centar za pružanje besplatne pravne pomoći može da postupa u upravnim, parničnim, vanparničnim i izvršnim sporovima. Međutim Centar ne postupa u sljedećim postupcima: upis u sudski registar poslovnih subjekata, registracija preduzetničke djelatnosti, registracija udruženja građana, pribavljanje lokacijskih uslova i građevinske dozvole, sačinjavanje privatnih isprava i ugovora, kao i krivični postupak.

-Stranke su itekako upoznate sa radom našeg Centra, jer djelujemo punih 15 godina. Širok je spektar problema za koje nam se stranke obraćaju. Savjete dajemo svim strankama. iz svih oblasti, a što se tiče zastupanja na sudu postupamo u skladu sa Zakonom i tu su u pitanju parnični, vanparnični , izvršni postupak i upravni sporovi. Pored rada u Kancelariji, imamo i uredovne dane u opštinama Zvornik i Srebrenica, tako da Kancelarija pokriva područje Okružnog suda u Bijeljini. Do sada smo izašli u susret svim građanima čiji su zahtjevi bili opravdani“, rekla je Lazarevićeva za „Semberske“.

Trenutno je u bijeljinskoj Kancelariji zaposlen jedan administrativni radnik, jedan pravnik sa položenim stručnim ispitom, stručni savjetnik sa položenim pravosudnim ispitom i naša sagovornica, Brankica Lazarević, pomoćnik direktora, sa položenim pravosudnim ispitom.

(semberijainfo)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *