Alkohol i brzina odnijeli šest života – Crni bilans sa bijeljinskih puteva (video)

Stanje bezbjednosti saobraćaja na području Policijske uprave Bijeljina pogoršano je u prvih šest mjeseci ove godine, upozorava Radenko Knežević, inspektor Sektora policije. Broj saobraćajnih nezgoda sa tragičnim ishodom je u porastu, a podaci pokazuju zabrinjavajući trend s obzirom da je šest osoba izgubilo život, 51 je teže, a 142 lakše povrijeđeno.

Od ukupno 619 saobraćajnih nezgoda, čak 130 je imalo za posljedicu povrijeđena ili poginula lica, što čini više od 20% ukupnog broja. Posebno su tragične nezgode sa smrtnim ishodom, odnosno, njih pet, u kojima su stradali putnici, vozači, motociklisti i jedan vozač traktora.

“Najrizičniji putni pravac je magistralni put Bijeljina–Banj Brdo, gdje su zabilježene dvije saobraćajne nezgode sa smrtnim ishodom i tri s teškim povredama, uglavnom u mjestima Suvo i Ravno Polje”, naglašava Knežević.

Neprilagođena brzina i vožnja pod uticajem alkohola ostaju vodeći uzroci nesreća. Čak 27% nezgoda sa nastradalim licima uzrokovano je nepropisnom brzinom, dok je vožnja u alkoholisanom stanju bila odgovorna za 12% svih nesreća, uključujući 60% onih sa smrtnim ishodom.

Upravo iz tog razloga su pojačane kontrole na terenu. Policija je u proteklom period evidentirala 6.309 prekoračenja brzine putem mobilnih radara, iz saobraćaja isključila 1.110 vozača, od kojih 885 zbog alkohola, a 74 zbog opijata.

Takođe, obrađeno je i 3.245 prekršaja vozača stranih vozila, većinom zbog prekoračenja brzine.

Pored represivnih mjera, Policijska uprava Bijeljina sprovodi i preventivne kampanje „Lako je brzinu smanjiti“ i „Putuj bezbjedno na odmor“, s ciljem podizanja svijesti o odgovornom ponašanju u saobraćaju.

“Cilj ovih preventivnih kampanja je podizanje svijesti vozača o potrebi poštivanja saobraćajnih propisa sa ciljem prevencije saobraćajnih nezgoda. Ovom prilikom bih i apelovao vozačima s obzirom na sezonu godišnjih odmora da provjere tehničku ispravnost svojih vozila, da na duža putovanja kreću odmorni i da koriste češće pauze, a takođe da poštuju saobraćajne propise sa ciljem podizanja kako svoje bezbjednosti tako i ostalih učesnika u saobraćaju”, poručuje Knežević.

Kada je riječ o vozačima koji ne poštuju saobraćajne propise, predviđene su i kazne. Za prekoračenje brzine do 20 km/h, predviđene su kazne od 50 do 250 KM, od 21-30 km/h kazna iznosi od 100 do 300 KM, plus kazneni bodovi i zabrana upravljanja motornim vozilom do mjesec dana, a za prekoračenje preko 30 km/h kazna je do 1.000 KM i dva mjeseca zabrane.

Vozači koji sakupe sedam kaznenih bodova pozivaju se na edukaciju, dok oni sa 10 bodova moraju ponovo polagati propise, a dozvola im se oduzima na 30 dana.

Potrebna bolja infrastruktura

Na kraju, Knežević ukazuje i na potrebu infrastrukturnih rješenja, posebno boljeg osvjetljenja pješačkih prelaza, jer su mnoge nezgode s povrijeđenim pješacima zabilježene upravo u noćnim satima na slabo osvijetljenim lokacijama.

“Brza reakcija vozača u takvim uslovima je otežana, a posljedice mogu biti tragične”, upozorava Knežević.

(bndan.com)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *