Kiša i niske temperature “obrale” rane trešnje, neizvijesno koliko će dati roda i kasnije sorte.
U voćnjaku Čede Radovanovića u Velikoj Obarskoj kod Bijeljine nimalo ohrabrujuća slika. Na granama koje su se prethodnih godina lomile od roda tek poneka trešnja. Poslednjih desetak dana marta, kada su neke rane i srednje rane sorte bile u fazi cvjetanja, padala je kiša, nije bilo pčela, izostalo je oprašivanje pa na tim stablima nema 90 odsto roda
– Sorte koje su kasnije cvjetale 5 – 7 dana imaće roda. Kada se sve sabere više od 50 odsto je štete na trešnjama zbog kiše i hladnog vremenskog perioda. Dal’ nam je to za utjehu ili neki izgovor, kompletan ovaj dio Evrope koji se našao pod hladnim talasom ostao je bez trešnje u prvoj polovini berbe za ovu godinu – kaže Čedo za portal InfoBijeljina.
Osim što je prinos mali, plodovi su i oštećeni pa je u dilemi da li da ih ostavi na grani ili bere.
– Ako ostavimo na grani navlačimo štetočine i bolesti, ako ih oberemo, beremo da platimo radnike taj dan berbe bez ikakve zarade. Svjedoci smo da se priča o visokoj cijeni trešanja, ali nema novca u tim trešnjama, nema zarade, samo da se plati rad da se smakne sa grane da se ne bi pravila šteta za narednu godinu. Prošle godine u ovo vrijeme smo imali berbu u jeku. Jedno stablo može da da i desetak kilograma trešnje, a sada ima 100 – 200 grama trešnje – priča Čedo koji pod ranom trešnjom ima pola hektara.
I na kasnijim sortama, na oko 500-600 stabala ne očekuje idealan prinos, već prosječan, što u svakom slučaju zavisi kakave će biti vremenske prilike do berbe koja bi trebalo da počne za 5 – 6 dana. Sreća u nesreći je, kaže, što nema povećan broj tretmana jer je krenuo na vrijeme sa zaštitom.
(infobijeljina.com)