Druženje veterana službi bezbjednosti Republike Srpske i Srbije u Bijeljini – “Policija je stožer i odbrambeni sistem jednog društva” (foto)

 Udruženje veterana službi bezbjednosti Republike Srpske iz Bijeljine danas su organizovali treće međunarodno druženje veteran službi bezbjednosti kome su prisustvovale delegacije penzionera iz više gradova Republike Srpske, Srbije, Crne Gore, Makedonije i susjednog regija.

Udruženje veterana službi bezbjednosti Republike Srpske osnovano je 2010. godine sa ciljem nastavljanja i njegovanja tradicije ministarstva unutrašnjih poslova kao prve organizovane snage koja je stala u odbranu srpskog naroda. Udruženje ima svoje podružnice u svim gradovima Republike Srpske i odbore u opštinama, a danas su ugostili istoimeno udruženje iz Srbije.

Miroslav Škorić, predsjednik podružnice Bijeljina, naveo je da je današnje druženje tradicija koja traje već godinama, a treći put Bijeljina je domaćin druženja.

“Danas su sa nama prisutne delegacije iz Niša, Kragujevca, Kraljeva, Subotice, Valjeva, Loznice, Šapca, Bečeja, kao i predstavnici naših podružnica, odnosno naši članovi iz Prijedora, Banja Luke, Brčkog, Doboja, Zvornika, Sokoca itd. Prije dvije godine naša podržnica je organizovala susrete i sad smo ponovo domaćini. Takođe, ovo je prilika da se veterani MUP-a Republike Srpske okupe, vide, razmjene iskustva i da ukažemo na status bivših pripadnika MUP-a”, rekao je Škorić.

On je naveo da udruženje njeguje i baštini tradiciju MUP-a, a ujedno i pružaju podršku ministarstvu u radu i svim aktivnostima u ovim izazovnim vremenima.

“Današnja vremena su puna teškoća i problema, a ministarstvo mora da obavlja svoju ulogu po Ustavu i zakonu na profesionalan način pridržavljajući se zakona i etičkih normi”, kaže Škorić.

Cvijetin Lekić, predsjednik udruženja Veterana službe i bezbednosti Republike Srpske sa sjedištom u Bijeljini, rekao je da današnjem druženju prisustvuje preko 250 penzionisanih pripadnika MUP-a RS. Cilj druženja je baštine kulturu bezbjednosti.

“Iz etičkih razloga nastojimo da baštinimo kulturu bezbjednosti, a bezbjednost je veoma važna. Sredine koje nemaju bezbjednosti ne mogu da napreduju. Čovjek gdje se ne osjeća slobodno, on seli iz tog prostora. U saradnji sa našim aktivnim kolegama, nastojimo da proaktivno djelujemo kako bi se stvorili uslovi za što bolju bezbjednost. U ovim udruženjima se nalaze vrsni iskusni bivši komandiri saobraćajne policije i inspektori koji rado sugerišu na neke probleme koje treba riješiti kako bi se povećala bezbjednost saobraćaja”, rekao je Lekić.

On je istakao da upravo rade na projektu vezanom za obuku mladih kandidata koji polažu vozački ispit. Komisiju za bezbjednost saobraćaja većinom čine pripadnici iz redova ministarstva unutrašnjih poslova.

“Smatramo da obuka kandidata nije na zadovoljavajućem nivou. Kandidati se uglavnom obučavaju u gradu, ne razvijaju veliku brzinu, samo da izvedu neke radnje koje će zadovoljiti savjest ispitivača. Ali kad dobiju vozačku dozvolu, onda krenu na magistralni put, na autoput, a tu nemaju iskustva, nemaju procjenu odstojanja i obično se tu događaju teške saobraćajne nezgode sa smrtnim ishodima”, kaže Lekić, te dodaje da je značaj policije ogroman i da ga raduje činjenica da se u redovima policije pojavljuju mladi, školovani policajci.

Andrija Pantelić, predsjednik kluba penzionera unutrašnjih poslova u Šapcu, član asocijacije penzionera unutrašnjih poslova Srbije, jedan je od veteran koji je prisustvovao današnjem druženju. Pantelić je 30 godina radio u MUP Srbije.

Na osnovu svog iskustva, ističe da je posao policajca jako težak i odgovoran.

“Radi se sa ljudima, o ljudskim sudbinama, o poslovima koji diskredituju društvo, ometaju u njegovom razvoju, tako da policija je stožer i odbrambeni sistem jednog društva, jednog sistema koji je na vlasti”, kaže Pantelić.

Policajac jednom – policajac zauvijek, kaže Pantelić, iako je već 25 godina u penziji.

Mnogo vremena je prošlo od dana kada je bio aktivan u službi, došli su novi mladi ljudi, nove tehnologije, napredak, ali nažalost, kriminal je ostao isti, a u nekim sferama je čak i uznapredovao.

“Kriminal menja samo forme, a on u suštini u društvu ostaje isti, teško ga iskoreniti. Što je društvo jače, kriminal i ostale devijacije društva su slabije, tako da i u moje vrijeme kada sam ja radio, bilo je mnogo tih drugih sistema zaštite društva. Sada se to svodi samo na policiju i stručne organe. Mi smo imali te društvena samozaštita u mesnoj zajednici, u preduzeću, u lokalnim samoupravama, u kućnim savetima, tako da poslovima bezbednosti bavio se jedan širi aspekt, a danas – čini mi se da je danas veliki teret na policiju”, kaže Pantelić.

(bndan.com)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *