Dodik najavio referendum o novom Ustavu Republike Srpske 9. januara

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je prilikom završne javne rasprave o novom ustavu da je došlo vrijeme za donošenje najvišeg pravnog akta Srpske s ciljem što bolje i efikasnije zaštite interesa i prava njenih građana i institucija.

Dodik je u obraćanju rekao da to mnogi i sada ne prepoznaju, ali da se mora uvidjeti da se volja Republike Srpske i njenih građana izražava i kroz njen ustav, koji treba usvojiti i zarad razvoja Srpske.

On je rekao da bi sesije i priču o novim ustavnim rješenjima Srpske trebalo internacionalizovati i organizovati i u zemljama garantima i potpisnicama Dejtona, nakon čega bi uslijedio obavezujući referendum o proglašenju ustava “i to 9. januara”.

– Kada izglasamo ustav, onda je nebitno da li će u Skupštini biti podržan od dvije trećine ili ćemo ga proglasiti prostom većinom – rekao je Dodik i dodao da treba postići što širu podršku.

Ponovio je da nikada neće dopustiti da se Srpska ustavno i zakonski razgrađuje u bilo kom smislu u okviru BiH, kao ni kršenje slova Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Dodik je pozvao i predstavnike ovdašnjeg bošnjačkog i hrvatskog naroda da učestvuju u kreiranju ustava Srpske.

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović je rekla da je pravo vrijeme za donošenje novog ustava Srpske, te da se radi o velikom i demokratskom poduhvatu s ciljem da se uvede više reda u Srpskoj.

Na ovoj javnoj raspravi u banjalučkom Banskom dvoru predsjednik Radne grupe za izradu novog ustava Vitomir Popović je rekao da je donošenje novog ustava važan zadatak u smislu zaštite prava srpskog naroda u okviru BiH.

Narodna skupština Republike Srpske donijela je 13. marta odluku o utvrđivanju Nacrta ustava Srpske.

Za organizovanje i sprovođenje javne rasprave zadužen je skupštinski Odbor za ustavna pitanja koji se istovremeno obavezuje da, po sprovedenoj javnoj raspravi, utvrdi prijedlog ustava Republike Srpske i dostavi ga Narodnoj skupštini.

Donošenje novog ustava Republike Srpska predloženo je radi zaštite njene ustavne pozicije s obzirom na to da je u proteklih 29 godina urušavan i prekrajan pravni sistem BiH i da je došlo do znatnog proširenja nadležnosti BiH neustavnim prenošenjem sa entiteta.

U Nacrtu novog ustava navodi se da Republika Srpska ima pravo na samoopredjeljenje i može se udruživati u složene državne zajednice federalnog ili konferedalnog uređenja sa susjednim i drugim državama ili grupom država.

Novim ustavom predviđeno je i da Banjaluka bude glavni grad Republike Srpske, dok će status prijestonice dobiti Istočno Sarajevo sa sjedištem na Palama.

(srpskainfo)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *