Predstavnici gradskog Odjeljenja za poljoprivredu održali su danas sastanak sa predstavnicima udruženja poljoprivrednih proizvođača sa područja Semberije, čiji cilj je bio upoznavanje sa situacijom vezanom za opasnost od zaraznih bolesti slinavka i šap.
“Na sastanku se pojavio po jedan predstavnik samo tri udruženja, od svih kojima je upućen poziv za ovaj sastanak, što je zaista poražavajuće, ako se ima u vidu važnost teme sastanka, ali i činjenicu da je ponovo izostala reakcija republičkih i nadležnih organa na nivou BiH”, ocijenio je vršilac dužnosti načelnika gradskog Odjeljenja za poljoprivredu Sreten Vučković.
U Gradskoj upravi je 8. aprila održan sastanak sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Kancelarije za veterinarstvo Bosne i Hercegovine, Veterinarskog instituta „Dr Vaso Butozan“, Uprave za indirektno oporezivanje BiH, Granične policije BiH, Policijske uprave Bijeljina, kao i predstavnicima udruženja poljoprivrednih proizvođača, mesoprerađivača i privatnog sektora u oblasti otkupa i prerade mlijeka sa područja Semberije. Tada je Gradska uprava Kancelariji za veterinarstvo ponudila cisternu za vodu, podršku u ljudstvu i odgovarajuća dezinfekciona sredstva.


U srijedu, 9. aprila, Kancelariji za veterinarstvo BiH poslat je dopis sa zaključcima sastanka, ali odgovor nije stigao. Takođe, 11. i 14. aprila ovom organu su poslate urgencije, ali odgovora još uvijek nema. Ovi dokumenti istovremeno su poslati i Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, a na prijedlog zabrane uvoza proizvoda biljnog i životinjskog porijekla, odgovora nema.
“Ako se ima u vidu da nadležni i dalje ćute, održavanje današnjeg sastanka se nametnulo kao neminovnost, jer je važno upoznati poljoprivredne proizvođače sa koracima koje je lokalna zajednica do sada preduzela u cilju sprječavanja pojave zaraznih bolesti slinavka i šap, ali i ukazivanje na bahat odnos nadležnih u vrijeme velike opasnosti po stočni fond”, naveo je Vučković.
On je ukazao na dugoročne i dalekosežne posljedice po stočni fond Semberije, ako dođe do širenja zaraze na ovim prostorima.
“Ukoliko dođe do pojave slinavke i šapa u Semberiji, na stočarsku proizvodnju u ovoj regiji možemo staviti tačku, jer će biti potrebna decenija za razvoj ovog vida poljoprivredne djelatnosti i dostizanje sadašnjeg nivoa”, rekao je Vučković i dodao da u danima pred nama opasnost od prenošenja ovih zaraznih bolesti raste, jer brojni Semberci, ali i gosti Semberije dolaze iz evropskih zemalja, posebno onih u kojima se ova bolest već pojavila.
(Gradska uprava)