U bijeljinskoj Bolnici obilježen Svjetski dan zdravlja edukativnim predavanjima i preventivnim pregledima

Svjetski dan zdravlja obilježava se 7. aprila svake godine kao godišnjica osnivanja Svjetske zdravstvene organizacije (1948).

Povodom ovog važnog datuma u medicini, čiji je ovogodišnji moto „Zdravi počeci, budućnost puna nade”, ljekari JZU Bolnica „Sveti Vračevi“ Bijeljina dr Emir El Chekh specijalista interne medicine i supspecijalista endokrinologije i dr Aleksandar Milićević specijalista psihijatrije, održali su edukativno predavanje u JU Ekonomska škola Bijeljina.

Teme kojima su se bavili su: insulinska rezistencija i dijabetes, gojaznost, anksioznost i prekomjerna upotreba energetskih pića i nikotinskih proizvoda. Cilj predavanja je podizanje svjesti mlade populacije o psihičkom i fizičkom zdravlju, zdravim stilovima savremenog života i uravnoteženoj ishrani.

Ovakva predavanja su od velikog značaja, jer je važno da sa edukacijom o zdravim navikama počnemo još u dječijem uzrastu istakao je dr El Check tokom svog izlaganja i dodao da djeca danas često konzumiraju gazirana pića, slatkiše i masnu hranu, što dugoročno može dovesti do brojnih komplikacija kako u periodu odrastanja, tako i kasnije u životu. Prevencijom možemo značajno odložiti ili čak spriječiti pojavu hroničnih bolesti u odraslom dobu, naročito nakon 30. ili 40. godine života.

“Na predavanju smo govorili o insulinskoj rezistenciji, dijabetesu tipa 2, kao i o bolestima štitne žlijezde, s posebnim akcentom na Hašimoto tireoiditis kao mogućem uzroku razvoja hipotireoze, odnosno smanjene funkcije štitne žlijezde. Posebnu pažnju posvetili smo razgovoru s djecom o prevenciji ovih oboljenja, naglašavajući važnost pravilne ishrane i redovne fizičke aktivnosti, rekao je dr El Check.

On kaže da ishrana treba da bude raznovrsna, sa što manje koncentrovanih ugljenih hidrata, a da fizička aktivnost mora biti redovna – najmanje 30 minuta dnevno, odnosno 150 minuta sedmično.

“Time se mogu ublažiti simptomi insulinske rezistencije, koja sama po sebi nije bolest, već stanje povezano sa nezdravim stilom života, uključujući neadekvatnu ishranu, fizičku neaktivnost i stres, ističe dr El Check.

Dr Milićević je istakao da savremeni stil života ostavlja posledice na više nivoa, ali da istovremeno vjerujemo da prevencija počinje znanjem, otvorenim razgovorom i malim, konkretnim promjenama koje svako može da uvede.

“Zdravlje nije luksuz – ono je rezultat svakodnevnih izbora. I zato je važno da o njemu govorimo, dijelimo informacije i podstičemo jedni druge na promjene. Znanje, podrška i zdrave navike su najbolja preventiva, zaključio je dr Milićević.

Marjana Đorđić psiholog u Ekonomskoj školi kaže da će mjesec april u njihovoj školi biti posvećen različitim aktivnostima u cilju približavanja teme učenicima.

“Cilj ovih aktivnosti jeste upravo da promovišemo važnost brige o zdravlju, ukažemo na problem kod mladih i ponudimo eventualna rješenja. Ova inicijativa potekla je od Savjeta roditelja i zajedno s njima definisali smo teme koje su danas naši učenici imali priliku da čuju, izjavila je Đorđić i zahvalila se rukovodstvu bijeljinske Bolnice na saradnji povodom ovih značajnih događaja.

Učenik drugog razreda Ekonomske škole Milorad Sofrenić kaže da trenira rukomet već osam godina i da vodi računa o ishrani. Ipak, napominje da mnogi njegovi vršnjaci ne obraćaju pažnju na ishranu i često koriste različite štetne supstance. Smatra da je predavanje bilo veoma korisno za uzrast kojem pripada jer podsjeća na to koliko je važno da se vodi računa o zdravlju, jer ga u suprotnom možemo ozbiljno narušiti.

Savremeni način života sve češće diktira loše prehrambene izbore – rafinisani šećeri, energetska pića i brza hrana postali su svakodnevica pod izgovorom da zdrava ishrana zahtijeva mnogo vremena i novca. Ipak, balansirana ishrana nije luksuz, već potreba, poručila je Dajana Milanović, sertifikovani savjetnik za ishranu i apsolvent Fakulteta sportskih nauka, povodom predavanja o zdravim navikama.

“Dijete nikada nisu bile dugoročno rješenje. Prava promjena dolazi tek kada trajno promijenimo navike. Trebalo bi unositi sve vrste namirnica, ali s fokusom na voće, povrće, integralne žitarice, proteine, meso, ribu, jaja i sireve. I najmanja promjena u ishrani može biti veliki korak ka boljem zdravlju. Rezultati ne dolaze preko noći, ali najvažnije je početi, ističe Milanovićeva. Dodaje da svijest o važnosti pravilne ishrane među mladima još uvijek nije dovoljno razvijena.

“Imamo mali broj mladih koji treniraju i vode računa o zdravlju, ali najčešći izgovor je nedostatak vremena. Ipak, ključ leži u disciplini, organizaciji i volji. Fizička aktivnost i boravak na svježem vazduhu, uz pravilnu ishranu, temelj su zdravog života, savjetuje Dajana Milanović.

U okviru aktivnosti povodom Svjetskog dana zdravlja, naši sugrađani imali su priliku da obave preventivne preglede na dvije lokacije, ispred Poliklinike u krugu Bolnice i ispred Centra za kulturu. U timu koji su obavljali preventivne preglede bili su doktori medicine dr Jovana Ilić i dr Momir Alempić, medicinske sestre Sandra Milošević i Snežana Perić i laboratorijski tehničar Željka Radić.

U saradnji sa Udruženjem dijabetičara „Diabeta” danas će biti održano i predavanje u prostorijama Udruženja sa početkom u 16 časova za sve zainteresovane. „Mali koraci za zdravo srce i stabilan šećer” i „Pravilna ishrana i važnost fizičke aktivnosti” su teme o kojima će govoriti predsjednica Udruženja i edukator dijabetološkog savjetovališta u bijeljinskoj Bolnici Sandra Milošević.

Nakon predavanja biće podijeljeni aparati za mjerenje šećera u krvi i promotivni materijal.

(bolnicabijeljina)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *