U Semberiji počela žetva pšenice

Na imanjima širom Semberije počela je žetva pšenice. Prema ocjenama stručnjaka, stanje usjeva je dobro, a ukoliko vremenske prilike ostanu povoljne do kraja žetve, očekuju se dobri prinosi i kvalitetno zrno. Ipak, poljoprivrednici i dalje čekaju najvažniju informaciju – kolika će biti otkupna cijena.

Na današnjem sastanku ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Anđelke Kuzmić, sa otkupljivačima pšenice, zaključeno je da u Republici Srpskoj postoji dovoljno skladišnih kapaciteta za prihvat ovogodišnjeg roda, što će biti besplatno u periodu od mjesec dana od prijema robe. Besplatno lagerovanje, proizvođačima će omogućiti dodatno vrijeme za donošenje odluke o prodaji.

Zvuk kombajna na ravnicama Semberije – počela je žetva pšenice, najzastupljnije ratarske kulture u Semberiji, koja je zasijana na više od 19.000 hektara. Prvi prinosi – od pet do šest tona po hetaru, što proizvođači ocjenjuju kao solidan rezultat. Sa žetvom je krenuo i Branimir Andrić.

– Radimo evo jednu sortu koja je prosječna i mislim da će prinos biti negjde u granicama višegodišnjeg prosjeka, ako ne nešto malo iznad i to je nešto što je za početak, još je rano davati konačne prognoze koliko će to na kraju biti – rekao je Branimir Andrić, poljoprivredni proizvođač.

Veće prinose ostvariće ratari koji su više uložili u agrotehničke mjere. Za bolji prinos i kvalitet, stručnjaci savjetuju – treba povesti računa o izboru sortimenata.

– Preporučujem svim poljoprivrednim proizvođačima da im ne bude teško, da dođu u naše ogledno polje u Novom Selu, jer svake godine sa Ministarstvom poljoprivrede trudimo se da olakšamo poljoprivrednicima u tom smislu da mogu da vide konkretno uz identičnu primijenjenu agrotehniku kako se ponašaju različite sorte – kaže Dražen Јović, agronom, PD “Semberija“.

– Savjetujem i svim proizvođačima, moraju ići na proizvodnju kvalitetnijih pšenica, da bi mogli prodat po skupljoj cijeni, znači tu se moraju primjenjivat sve moguće agrotehničke mjere i sve ostalo, da bi ta pšenica zadovoljila mlinarski kvalitet – naveo je Goran Mitrović,vlasnik poljoprivredne kompanije.

Na sastanku sa resornim ministrom, otkupljivači i prerađivači iskazali su spremnost da otkupe sve ponuđene količine tržišnih viškova. O cijeni pšenice, za sada je nerealno govoriti, istakla je ministar Anđelka Kuzmić.

– Ono što je negdje i najvažnije i što je bio zahtjev naših proizvođača, da će cijena se formirati naravno na tržišnim principima, uz uvažavanje kretanja cijena u regionu i dodatnih troškova transporta, koje bi prerađivači imali u slučaju nabavke pšenice sa drugih tržišta – rekla je Anđelka Kuzmić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

Dok kombajni skidaju prve otkose, ratari se nadaju da će, osim dobrog roda, ove godine dobiti i zadovoljavajuću otkupnu cijenu za trud i ulaganje.

(rtrs.tv)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *