Marković: Nova žetva, stari problemi!

Zamjenik šefa Kluba poslanika PSS/PDP Slaviša Marković kaže da je žetva pšenice i ječma u punom jeku u Semberiji i širom Republike Srpske, ali problemi sa kojima se poljoprivrednici suočavaju ostaju isti iz godine u godinu. I ove sezone proizvođači predaju pšenicu u mlinove, a da pritom ne znaju po kojoj će cijeni ona biti otkupljena.

“Cijena koja bi mogla zadovoljiti poljoprivredne proizvođače ne smije biti niža od 0,50 KM po kilogramu pšenice. To je minimalna otkupna cijena ako se uzmu u obzir svi troškovi proizvodnje, koji nikada nisu bili veći.

Poređenja radi, prošle godine otkupna cijena pšenice iznosila je oko 0,35 KM po kilogramu, dok je cijena nafte u vrijeme žetve bila oko 2,10 KM po litru. Danas je cijena nafte u prosjeku oko 3 KM po litru, što predstavlja povećanje od približno 43 odsto. Kada se to povećanje primijeni na prošlogodišnju otkupnu cijenu pšenice, dolazi se do minimalne opravdane cijene od 0,50 KM po kilogramu”, kaže Marković i dodaje:

“Pored ovog problema, poljoprivrednici se trenutno suočavaju i sa prekomjernim uvozom mesa, što je dovelo do drastičnog pada cijene žive stoke u Republici Srpskoj. Budući da je ova vlast odavno uništila Robne rezerve i gurnula ih u stečaj, poljoprivrednici danas nemaju mehanizam koji bi im pomogao da plasiraju tržišne viškove.

Zbog toga se mnogi stočari nalaze u ozbiljnom problemu jer imaju višak žive stoke u svojim oborima, a nemaju kome da je prodaju.

Tražimo od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske da se hitno pozabavi ovim problemima i ponudi konkretna rješenja prije odlaska na godišnje odmore. Dok institucije odmaraju, poljoprivrednici rade 24 časa dnevno i nemaju luksuz godišnjeg odmora. Njihov rad hrani Republiku Srpsku i zato zaslužuju veću zaštitu i podršku nadležnih institucija”, navodi on.

(bndan.com)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *