Dragana Mitrić, magistar farmacije: Posvećenost, stručnost i timski rad su ključ uspjeha u bolničkoj farmaciji

Dragana Mitrić, magistar farmacije, rukovodilac Službe bolničke apoteke u JZU Bolnica „Sveti Vračevi“ Bijeljina govorila je o farmaciji, prema kojoj je razvila ljubav još u djetinjstvu.

“POSVEĆENOST, STRUČNOST I TIMSKI RAD KLJUČ SU USPJEHA U BOLNIČKOJ FARMACIJI”

Rođena Bijeljinka, mr. ph. Dragana Mitrić, svoju ljubav prema farmaciji razvila je još u detinjstvu, inspirisana profesijama svojih roditelja – ljekara i farmaceuta. Danas, kao rukovodilac Službe bolničke apoteke JZU Bolnica „Sveti Vračevi“ u Bijeljini, ističe važnost timskog rada, neprekidnog usavršavanja i saradnje sa drugim zdravstvenim institucijama. U intervjuu govori o izazovima i značaju bolničke farmacije, kao i o svom profesionalnom putu i doprinosu razvoju ove oblasti.

„Moja motivacija i ljubav prema zdravstvenoj struci kreće još od malih nogu, kada sam kroz profesionalni rad svojih roditelja zavoljela medicinu u globalu. Kada odrastate sa ljekarom i farmaceutom, onda pomoći pacijentu postane životna kultura“.

“ODGOVORNOST I POSVEĆENOST POSLU”

„Svoje studiranje sam završila na Univerzitetu u Beogradu, gdje sam nastavila dalje školovanje, prvo završetkom akademske specijalizacije iz farmaceutske zdravstvene zaštite, a zatim upisivanjem specijalizacije iz kliničke farmacije. Kada sam došla u bolničku apoteku tokom svog pripravničkog staža, rodila se ljubav prema baš ovom poslu. Kada su kolege mahom željele da rade u javnim apotekama, ja sam željela da radim sa pacijentima na drugačiji način. Svojim predanim radom i trudom sam došla do pozicije rukovodioca bolničke apoteke Bolnice „Sveti Vračevi“, što pokušavam da opravdam svakodnevnim radom. Sve to sa sobom nosi odgovornosti i posvećenost, koja ne bi bila moguća da nemam tim ljudi oko sebe koji to sve omogućavaju“.

“VAŽAN TIMSKI RAD”
„Magistri farmacije i farmaceutski tehničari zaposleni u bolničkoj apoteci su nezaobilazna karika u našem radu, i bez timskog rada naš posao ne bi mogao biti uspješan. U bolničkoj apoteci imamo tri tima koji su sačinjeni od magistra farmacije i farmaceutskog tehničara, što čini ukupno sedam zaposlenih zajedno sa mnom kao rukovodiocem. Farmaceutski timovi su pripravni 24 sata u toku mjeseca, tako da je pacijentima omogućena terapija u svakom momentu“.

KLINIČKI FARMAKOLOG JE SPONA IZMEĐU ODJELJENJA I APOTEKE

„Ono što bih posebno istakla je saradnja sa odjeljenjima i službama bolnice, kao i sa menadžmentom koga sačinjava direktor, pomoćnici direktora i glavna sestra bolnice. Svakodnevne konsultacije, saradnja, timski rad sa njima je nešto što čini uspješno obavljen posao. Ono što bih istakla kao veliku prednost naše bolnice jeste što imamo kliničkog farmakologa, nekoga ko je spona izmedju odjeljenja i apoteke. Multidisciplinarni tim koji se sastoji od ordinirajućeg ljekara, načelnika odjeljenja i kliničkog farmakologa i infektologa svakodnevno radi na propisivanju antibiotske terapije ležećim pacijentima, a sve u saradnji sa bolničkom apotekom“.

“VELIKA ULOGA FONDA ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA U PROCESU NABAVKE LIJEKOVA”

Bolnička apoteka se bavi procesima nabavke lijekova i medicinskih sredstava i snabdijevanja odjeljenja i službi. Tu moram istaći veliku ulogu Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske u procesima nabavke lijekova za naše pacijente. Trendovi u terapiji se prate od strane FZO, tako da redovno vidimo povećanje dostupnih lijekova, koji su po protokolima svjetskih standarda liječenja. Veliki je izazov u svakom momentu imati obezbijeđenu terapiju za ležeće pacijente, a prema važećim listama lijekova FZO. Kao rukovodilac, morate se baviti procjenom rizika svakodnevno, te se truditi da obezbijedite sve što je moguće i u skladu sa zakonskim propisima. Probleme trebate predviđati, vidjeti potencijalne nestašice unaprijed, te osigurati lager za određeni period, kako bi se svaka potencijalna defektura lijeka prevazišla. Trudimo se kao tim da uvijek nadjemo najbolje rješenje za pacijenta, uz maksimalnu podršku menadžmenta bolnice.

“STRUČNO USAVRŠAVANJE I MEĐUNARODNA SARADNJA”

Imamo sreću što je atmosfera u našoj ustanovi takva da se njeguje konstantno usavršavanje, i u skladu sa tim imamo podršku. Kao član Sekcije bolničke/kliničke farmacije BiH, imala sam priliku da budem delegat BiH u Evropskoj asocijaciji bolničkih farmaceuta. Kao delegat prisustvovala sam skupštinama Evropske asocijacije bolničkih farmaceuta (EAHP), kao i godišnjim kongresima i akademskim seminarima u njihovoj organizaciji. To je savršena prilika da steknete nova znanja, upoznate se sa novim trendovima u farmaciji, ali i da upoznate kolege iz čitave Evrope, i upoznate se sa njihovim radom. Tu se uvijek radjaju nove ideje za unapredjenjem procesa rada, koje se trudimo da implementiramo. Saradnja sa kolegama iz drugih zdravstvenih ustanova u državi i regionu je vrlo značajna, što zbog razmjene informacije, što zbog medjusobne pomoći u svakodnevnom radu.

“AKTIVNOSTI U FARMACEUTSKOJ KOMORI REPUBLIKE SRPSKE”

S obzirom da sam kao predsjednik podružnice Bijeljina ujedno i član Izvršnog odbora Farmaceutske komore RS, u toku sam sa problemima sa kojima se suočava farmaceutska struka u svom širokom spektru dejstva. Problema je dosta, ali farmaceuti su jako detaljni, pedantni i osobe koje teško odustaju od svojih zadataka, tako da smo u stalnom pogonu za novim znanjem i rješavanjem problema. U skladu sa tim rađeno je na izradi Nacionalnog okvira kompetencija farmaceuta, koje će značajno uticati na unapređene rada. U planu je i izrada nove Dobre apotekarske prakse, od strane Farmaceutskog društva Republike Srpske.

“BUDUĆNOST FARMACIJE”

„Farmacija napreduje iz dana u dan, ali to ništa ne bi bilo moguće bez našeg predanog rada i magistara farmacije i farmaceutskih tehničara, koji su nezamjenjiva karika u sistemu. Ja, kao rukovodilac, ne bih imala uspjeha u svom poslu da nije mog tima, kao i svih saradnika iz naše ustanove i relevantnih institucija poput Fonda zdravstvenog osiguranja, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Agencije za lijekove BiH i ostalih. Bez multidisciplinarnih timova u okviru naše ustanove koje sam već spomenula, procesi rada, kao i liječenje pacijenata, bilo bi otežano, tako da se značaj jedne takve saradnje mora istaći.

Bolnička farmacija od skoro obilježava Svjetski dan bolničke farmacije, 27. marta. Bolničkih farmaceuta nema puno, ali su važna karika u sistemu, tako da treba da slavimo svoj dan, kao priznanje za predan rad. Budućnost bolničke farmacije leži uvijek u ljudima, kao i stalnom usavršavanju i uvodjenju noviteta.“

(bolnicabijeljina)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *