Tržište polovnih iPhone uređaja prepuno je telefona koji na prvi pogled djeluju kao pravi biseri. Međutim, mnogi od njih kriju skrivene probleme koji vas mogu skupo koštati. Zato je neophodno da se pripremite i znate šta tačno treba provjeriti.
Ne treba žuriti s kupovinom jer čak i najmanji propust može donijeti veliku glavobolju. U nastavku saznajte koje su najvažnije stavke koje morate ispitati prije nego što date novac. Pametna provjera je vaša najbolja zaštita
Kako prepoznati lažni ekran
Mnogi polovni iPhone uređaji imaju ekrane koji nisu originalni, što može dovesti do lošeg prikaza i problema s osjetljivošću na dodir. Lažni ekrani često ne prikazuju pravu crnu boju i imaju slabiji odziv na korisničke pokrete. Osim toga, mogu izazvati probleme s bežičnim punjenjem i trajno smanjiti vrijednost uređaja.
Provjerite ekran tako što ćete uključiti dark mode i gledati boju pozadine u postavkama. Ako je boja tamno siva umjesto duboko crne, velika je vjerovatnoća da ekran nije OLED. Obratite pažnju i na rubove i eventualne nepravilnosti koje upućuju na neprofesionalnu zamjenu.
Face ID možda više neće raditi Zamjena ekrana može oštetiti TrueDepth kameru koja omogućava Face ID, što automatski onesposobljava ovu funkciju. Bez funkcionalnog Face ID-ja gubite važnu sigurnosnu opciju i komfor pri korištenju telefona. Popravak ovog dijela često je skup i nije uvijek moguć.
Provjerite Face ID tako što ćete pokušati da ga ponovo podesite u postavkama. Ako telefon ne prepoznaje lice ili prikazuje grešku, funkcija je vjerovatno trajno oštećena. Ovo je ozbiljan znak da uređaj nije u potpunosti ispravan.
Zvuk i mikrofoni: male stvari koje prave veliku razliku Na iPhoneu postoji nekoliko mikrofona i zvučnika, a kvar na samo jednom može utjecati na kvalitet poziva i snimaka. Čak i ako na prvi pogled djeluje da zvuk radi normalno, može postojati problem koji otežava svakodnevnu upotrebu. Važno je provjeriti svaki zvučni element prije kupovine.
Pustite muziku i slušajte zvuk iz svih otvora telefona. Snimite glas pomoću aplikacije Voice Memos i testirajte mikrofone sa svih strana uređaja kako biste bili sigurni da sve funkcioniše kako treba.
Aktivacijska blokada Ako telefon nije odjavljen s prethodnog iCloud naloga, može biti zaključan aktivacijskom blokadom. To znači da se uređaj ne može aktivirati ni resetovati bez lozinke, a Apple ne dozvoljava zaobilaženje ove zaštite. Kupovina takvog uređaja može biti potpuni promašaj.
Obavezno tražite da vidite telefon potpuno podešen i bez aktivne blokade prije nego što se odlučite za kupovinu. Ovo je najefikasniji način da izbjegnete skupe probleme i dobijete uređaj koji možete odmah koristiti. Bez te provjere, rizikujete da uložite novac u neupotrebljiv telefon.
Zaključak: Kupovina polovnog iPhonea može biti odlična prilika – samo ako znate kako da prepoznate prave uređaje. Detaljne provjere baterije, ekrana, Face ID-ja, zvuka i aktivacijske blokade su neophodne. Budite pažljivi i temeljni, jer vam to može uštedjeti mnogo novca i živaca, pise Kurir.rs.
(kurir.rs)