Laboratorijske analize imaju presudan značaj u savremenoj medicini, jer često potvrđuju ili isključuju prisustvo bolesti, omogućavaju praćenje toka liječenja i pomažu ljekarima da procijene da li je terapija djelotvorna ili je potrebno napraviti promjene. Osim toga, mnoge analize služe za rano otkrivanje bolesti kod osoba koje još nemaju vidljive simptome.
Zahvaljujući laboratoriji, dijagnoza je brža, preciznija i efikasnija, što olakšava donošenje odluka o liječenju i pacijentima pruža bolje izglede za oporavak. Bez laboratorijske podrške, savremena medicina bila bi znatno manje precizna i uspješna.
Rukovodilac Službe za hematološku i biohemijsku dijagnostiku JZU Bolnice „Sveti Vračevi“ Bijeljina, mr ph Anđela Mitrović, specijalista medicinske biohemije najavila je da se uvode tri nove laboratorijske analize na zahtjev endokrinologa naše bolnice:
- DHEA-S (dehidroepiandrosteron-sulfat)
- SHBG (globulin koji vezuje polne hormone)
- TRAb (antitijela na TSH receptore)
Mr ph Mitrović je dodala da je nedavno uvedena analiza C-peptid, koji je važan marker u procjeni funkcije pankreasa i pomaže u razlikovanju tipova dijabetesa. Ove analize uvedene su kako bismo pacijentima pružili još bolju i sveobuhvatniju zdravstvenu zaštitu, u skladu sa savremenim medicinskim standardima.
Više o kliničkom značaju pomenutih analiza objašnjava endokrinolog dr Emir el Chekh, na čiji zahtjev su uvedene nove analize.
„Ove nove analize su važne jer omogućavaju endokrinolozima da postave precizniju dijagnozu i odrede odgovarajuću terapiju, a pacijentima pružaju jasniji uvid u njihovo zdravstveno stanje“, ističe dr Chekh.
Šta znače nove analize?
SHBG (globulin koji vezuje polne hormone) – Ovaj test pomaže u procjeni hormonskih poremećaja. Kod muškaraca se radi ako postoje simptomi niskog nivoa testosterona (smanjen libido, problemi s erekcijom, neplodnost), a kod žena ako postoje znaci viška testosterona (pojačana maljavost, dubok glas, neredovan ciklus, akne, povećanje težine).
DHEA-S (dehidroepiandrosteron-sulfat) – Steroidni hormon koji proizvode nadbubrežne žlijezde. Koristi se za procjenu sinteze androgenih hormona kod muškaraca i žena, kod sumnje na sindrom policističnih jajnika (PCO) ili pojačanu maljavost kod žena.
Antitijela na TSH receptore (TRAb) – Određuje se kod pacijenata koji imaju simptome hipertireoidizma, osobama koje imaju dijagnostikovan autoimuni hipertireoizma u cilju praćenja odgovora na terapiju kao i procjene rizika za relaps (ponovo vraćanje) bolesti. Antitijela na TSH receptore se određuju i trudnicama sa istorijom tireoidnih bolesti u trećem trimestru.
Šta su antitijela na TSH receptore? – Autoimuni hipertireoiditizam ili Gravesova bolest je oboljenje kod kojeg antitijela na TSH receptore stimulišu nekontrolisano oslobađanje hormona štitne žlijezde. Prolongirana stimulacija TSH receptora dovodi do velikog povećanja koncentracije hormona štitne žlijezde ili tireotoksikoze, pri čemu se razvijaju simptomi Gravesove bolesti.
C-peptid – Pomaže u procjeni funkcije beta ćelija pankreasa i razlikovanju tipova dijabetesa. Niski nivoi ukazuju na dijabetes tip 1 ili latentni autoimuni dijabetes tip 2, dok povišeni nivoi mogu ukazivati na insulinom ili povećanu aktivnost pankreasa. Koristi se i za procjenu funkcije jetre.
(bndan.com)