I dok kineski proizvođači pametnih telefona kreću u masovno povećanje kapaciteta baterija s novim tehnologijama i novim hemijama, oni drugi ne-kineski proizvođači to ne rade.
U posljednjih nekoliko mjeseci svjedočimo kako kineski proizvođači pametnih telefona kao što su Honor, Xiaomi, Vivo, Oppo, Realme i mnogi drugi drastično povećavaju kapacitete svojih baterija s nekada prosječnih 5000mAh na kapacitet koji je nerijetko veći od 7000mAh.
Takvi smartfoni su već prodaji na kineskom i azijskom, ali ne i na američkom i evropskom tržištu. S druge strane, američki proizvođači Apple i Google te južnokorejski Samsung nisu se odlučili na povećanje kapaciteta baterija, prenosi Računalo.com.
Možda će vam logičnije zvučati jasnije na primjeru – Xiaomi 15 Ultra i Vivo X200 Pro koji se u Kini prodaju s baterijom od 6000mAh, dok se ti isti pametni telefoni u Evropi prodaju s kapacitetima baterija od 5410mAh (Xiaomi 15 Ultra) odnosno 5200mAh (Vivo X200 Pro).
Zašto je to tako? Kažu kako su glavni krivac – zastarjeli zakoni. Na primjer, u okviru američkog Federalnog propisa o prijevozu 49 CFR 173.185 ograničene su litij-ionske baterijske ćelije na 20Wh (otprilike 5000 mAh) kako bi se izbjegla klasifikacija kao “Opasna roba” klase 9, što povećava troškove dostave. Slični zakoni vladaju i u Evropskoj uniji, iako detalji ostaju nejasni.
Tri koji koriste neki proizvođači su 2-ćelijske baterije kao što primjerice OnePlus 13 ima bateriju od 6000mAh, odnosno to su dvije baterije od 3000mAh, a što na neki “sivi način” zaobilazi zakon. Stvari će još biti zanimljivije 2026. godine kada kineski proizvođači kreću s masovnom distribucijom baterija u smartfonima od 7000mAh.
Jesu li zaista baterije većeg kapaciteta u kineskim pametnim telefonima opasnije od onih u Samsungu, Googleu i Appleu. Ako je suditi prema broju incidenata, njihov broj nije rastao na pametnim telefonima s većim kapacitetom baterije. Ipak, još se odlično sjećamo Samsungove Galaxy Note serije koja je ugašena zbog “gorenja” baterija, a što nije imalo nikakve veze s kapacitetom baterija, ali s kvalitetom jesu.
Ono što mnogi ne znaju, upravo je Kina najveći proizvođač baterija na svijetu, čak i kada govorimo o tržištu električnih automobila. Zaključak koji se nameće sam od sebe je kako u Evropi nemamo smartfone većih kapaciteta baterije zbog zakonodavca koji još uvijek koristi zastarjele standarde. A svijet se vrtoglavo brzo razvija…
(racunalo.com)