Na Međunarodni dan žena, 8. marta 2025. godine, u periodu od 10 do 10:30 sati, više od 230 Bingo trgovina širom cijele BiH će stati sa radom.
Sa radom će stati i Dita, Pivara Tuzla, Ingram, Kaletex, Duka, Bingo fabrika tjestenine, fabrika papira, staće i Bingo Farma, kao i sve ostale proizvodne kompanije koje posluju u okviru Bingo Group, sa više od 9.000 radnika.
Žene su stub društva, kao i oslonac Bingo Group, gdje je zaposleno njih preko 6.000. Ovim činom kompanija preuzima aktivniju ulogu u podršci ženama žrtvama nasilja i najavljuje dugoročnu stratešku posvećenost osiguranju sigurnosti i finansijske stabilnosti ženama.
Iz Fondacije “Lara” Bijeljina, koja je podržala akciju Bingo Group, naveli su da bi novi zakon predstavljao veliko unapređenje u odnosu na sadašnji stepen zaštite žena, naročito u pogledu izricanja hitnih i zaštitnih.
“Zaista jako je bitni da se reaguje ukoliko žena prijavi nasilje, da li će taj nasilnik biti adekvatno sankcionisan, odnosno da li će njoj biti izrečena adekvatna zaštita i mjera u smislu udaljavanja i zabrane prilaska i sl. To je sve već postojalo i postoji u ovom aktuelnom zakonu, međutim, opet kažemo, malo ima tu nekih nejasnoća, a naročito u smislu hitnosti provođenja tih mjera jer je dosad sud morao da odobri svaki taj nalog odnosno zahtjev za izricanje hitnih zaštitnih mjera. Novi zakon koji je bio u nacrtu je predviđao da policijski službenici mogu na licu mjesta da izreknu tu zaštitnu mjeru koja bi trajala 48 sati. Druga bitna promjena bilo bi finansiranje sigurnih kuća kojih u Republike Srpskoj ima tri. One su sada finansirane 70% sa nivoa entiteta, odnosno iz entitetskog budžeta, a 30% sa budžeta lokalnih zajednica. Novim zakonom bi bilo predviđeno da to finansiranje ide 100% sa entitetskog nivoa budući da smo se nalazili u situaciji da veliki broj lokalnih zajednica zbog jako malih budžeta koje imaju ne mogu da ispune finansijske zahtjeve prema sigurnim kućama. Treća bitna stavka koja je navedena u tom zakonu jeste finansiranje SOS telefona. Već znamo da je to 1264 kratki broj za Republiku Srpsku koji trenutno funkcioniše na volontirskoj bazi i ne samo trenutno, znači unazad sigurno nekih 10-15 godina mi nemamo nikakvo finansiranje, a on je dostupan ženama koje su u stanju potrebe, koje su žrtve nasilja, koje žele da prijave nasilje ili žele samo da se posavjetuju i dostupan je 24 sata”, kaže Dragana Petrić iz Fondacije “Lara” za portal Bijeljinske dnevne aktuelnosti.
Govoreći o broju prijava, odnosno poziva, Petrić ističe da de nažalost ne može reći da se broj poziva smanjio, kao ni da se smanjio broj smještenih osoba u sigurnu kuću.
(Bijeljinske Dnevne Aktuelnosti)