Počeo upis u osnovnu muzičku školu “Stevan Stojanović Mokranjac” u Bijeljini

Predaja dokumenata za upis u osnovnu muzičku školu je počela i trajaće do 15. juna 2025. godine, nakon čega će biti obavljen prijemni ispit po posebnom rasporedu.

Za upis vam je potreban izvod iz matične knjige rođenih (nije potrebno ovjeravati) i popunjena prijava (koju možete dobiti kod sekretara naše škole).
Smjerovi koji su na raspolaganju:

  1. klavir,
  2. violina,
  3. harmonika,
  4. flauta,
  5. gitara,
  6. solo prevanje (učenici koji završavju šesti i sedmi razred osnovne škole),
  7. viola,
  8. vilončelo.

Za sve dodatne informacije obratite se školi na broj 055/206-382 ili na mejl ms011@skolers.org

NAJČEŠĆA PITANjA O MUZIČKOJ ŠKOLI

  1. Šta je osnovna muzička škola?
    Školovanje u muzičkoj školi traje šest godina za većinu instrumenata.
    Svaki učenik muzičke škole u prvoj polovini svog školovanja pohađa 2 predmeta (instrument i solfeđo) i ima po 2 časa nedeljno iz oba predmeta. Časovi solfeđa se odvijaju u grupi, a nastava instrumenta je individualna. Časovi su najčešće raspoređeni u 2 dana tokom nedjelje (u suprotnoj smjeni od nastave u osnovnoj školi). Od 4. razreda dobijaju predmet orkestar, hor ili kamerna muzika (2 časa nedeljno). U rasporedu ova nastava ne mora biti vezana za ostale časove. U završnom razredu učenici pohađaju i nastavu teorije muzike. Pohađanje nastave je OBAVEZNO. U toku školske godine učenici nastupaju na koncertima, polažu smotre, a na kraju školske godine izlaze na godišnje ispite. Ocjene se upisuju u đačke knjižice za muzičku školu i za uspješno završene razrede dobijaju svjedočanstva.
    U pripremnom razredu nastava se izvodi dva puta sedmično u večernjim terminima.
    Muzička škola ne spada u obavezno obrazovanje. Međutim, mnoga djeca i roditelji to shvataju isuviše ležerno, te kada upišu muzičku školu, smatraju neobavezno pohađanje nastave i ispunjavanje određenih zahtjeva i izazova koju donosi nastavni plan i program. Upisani đaci moraju redovno pohađati nastavu i ispunjavati obaveze prema nastavnom planu i programu. Prije upisa djeci treba objasniti da muzička škola nije hobi, već ozbiljna škola koja zahtijeva učenje i vježbanje.
  2. Kad je pravo vreme za upis?
    Na ovo pitanje ne postoji neki univerzalni odgovor. Okvirno, djecu od 8, 9 ili 10 godina upisujemo u školu, kako bi nastavu muzičke škole ispratila uporedo sa osnovnom školom koju pohađaju. Na spremnost djeteta za upis na neki od instrumenata, utiču mnogi faktori: zainteresovanost djeteta za muziku, određene fizičke predispozicije, stepen razvoja muzičkog sluha, razvijena motorika, memorija, komunikativnost, i slično.
    S obzirom na usklađenost završetka osnovnog školovanja sa završetkom niže/osnovne muzičke škole, a zbog ograničenih kapaciteta škole, djeca koja u septembru kreću u treći i niže razrede osnovne škole upisujemo u pripremni razred, a deca koja polaze u četvrti razred osnovne škole upisujemo u prvi razred osnovne muzičke škole.
    Djeca koja su „zakasnila“ sa pravovremenim upisom u muzičku školu mogu da izađu na prijemni ispit, ali će se njihov upis izvršiti tek ako se ukaže mogućnost, to jeste ako škola ne popuni kapacitete.
  3. Kako da znam da je dijete talentovano?
    Pojedina djeca već sa 2-3 godine ispoljavaju izrazit talenat za muziku. To možemo da uočimo ako djeca vrlo često plešu, skaču, igraju i pjevuše i tapšu rukama kada čuju muziku. Takva djeca vrlo lako pamte melodije koje čuju i u stanju su da ih reprodukuju.
  4. Koji instrument odabrati?
    Izbor instrumenta se često nameće sam po sebi, odnosno djeca imaju izričitu želju da sviraju neki instrument, što je najbolja i najlakša opcija za roditelje. Međutim, vrlo često djeca ne znaju šta žele, i zahtijevaju instrumente koji su najpopularniji, po inerciji.
    Napominjemo da je svake godine najveće interesovanje kandidata za klavir i gitaru. Stoga, molimo roditelje da se potrude da svoju djecu informišu i o drugim instrumenatima, njihovim karakteristikama i mogućnostima kako bi se na listi želja našli i ostali instrumenti kojima škola raspolaže, a na kojima je šansa za upis veća.
    U našoj školi postoje odsjeci za sljedeće instrumente: violina, viola, violončelo, gitara, klavir, flauta, harmonika.
  5. Šta je potrebno za prijemni ispit?
    Prije svega, potrebno je popuniti prijavu za upis u osnovnu muzičku školu na kojoj ćete napisati dva do tri izbora instrumenta (prvi izbor je prioritet i po tome će se rangirati dijete). Potrebno je donijeti fotokopiju rodnog lista kandidata. Nakon toga, dijete dobija termin prijemnog ispita, koji je uvijek krajem školske godine, a tačne datume određuje škola.
    Naglašavamo da polaganje prijemnog ispita ne zahtijeva prethodnu pripremu, jer se testiraju isključivo prirodne sposobnosti kandidata. Potrebno je da dijete odabere pjesmicu koju će otpjevati pred tročlanom komisijom. Prema tome, komisija ocjenjuje sluh, intonaciju, opseg tona, memoriju, ritam i ostale elemente muzičke sposobnosti.

(bndan.com)

PODJELITE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *